Kultúra

2016.11.17. 15:40

Dr. Reglődi Dóra mikroszkóppal „fedezte fel” a természet művészetét

Címkék#Pécs

Dr. Reglődi Dóra a legkeményebb orvosi alaptantárgy, az anatómia professzora. Mindemellett a medikusok egyik kedvence, nyolcszor kapta meg a kiváló oktató kitüntetést. Kutatóként ugyancsak izgalmas kérdésekkel foglalkozik, ehhez kapcsolódó hobbiját pedig orvosi körökben nemzetközi szinten is óriási érdeklődéssel figyelik.

Mészáros B. Endre (Dunántúli Napló)

– Idegrendszeri kutatásai során meglepő érdekességekre talált. Miről is van szó?

– Engem is megdöbbentett, hogy az idegsejtek, az idegrendszer mikroszkopikus képe olykor mennyire hasonlít világhírű képzőművészek legjobb alkotásaihoz. Készítettem néhány kinagyított változatot, mely feltárja az efféle párhuzamokat.

– Hány ilyen meghökkentő rajzolatot talált?

– Több mint négyszázat. A legnagyobb döbbenetet Pollock és Dalí munkái jelentették, mert a festményeinek többsége tökéletesen rímel az idegrendszer formáira, valamint Van Goghé, akinek a sajátos ecsetkezelésű műalkotásai ugyancsak egyértelműen az idegek szerkezetét mintázzák. De például Matisse-nak, vagy éppen Paál Lászlónak is akadnak az idegrendszeri hálózatra emlékeztető kompozíciói. Ez a hobbim egyébként most újra feltámad, mert jövő szeptemberben mi rendezzük Pécsett az idegtudományi társaságok regionális konferenciáját, melyre körülbelül ezer szakembert várunk, és itt új kiállítást tervezek ezekből a „felfedezésekből”.

– Igaz, hogy az orvosi kutatásainak van egy másik képzőművészeti vetülete is?

– A szövetmetszeteket kísérő koszokból, szöszökből, buborékokból is született egy bemutató. Ezekből a különös formákból egyetemi naptár készült, most pedig a férjem, Bárdosi Attila átalakítva, továbbfejlesztve absztrakt festményekké alakítja az ábrákat, illetve különálló kórbonctani művészeti gyűjtemény is kinőtt már ebből az ötletből.

– Mi valójában a kutatási területe?

– Idegsejtvédő hormon kutatásával foglalkozunk, többek közt a Parkinson-kór, az agyvérzés ellen megoldást keresve. A legújabb eredményünk, hogy az egyik szerünk szemcseppként alkalmazva eljut az ideghártyához, és így fejti ki védőhatását.

– Jól tudom, hogy itt még nem ér véget a házaspárosi kollektív művészet?

– Bárdosi Attilának megjelent már több verseskötete, így én is kedvet kaptam a költészethez és már három olyan kötetünk van, melyben mindkettőnk írásai és képei szerepelnek. Sőt, 2013 óta minden esztendőben egy irodalmi találkozó keretében Füsti Molnár Éva és Németh János be is mutatja legújabb verseinket.

– Ma az ön költeményeit ismertető irodalmi est következik. Miről szól ez a találkozó?

– A Jókai téri Zarándok Galéria vezetője, Bodnár Rudolf szervezésében a Művészetek és Irodalom Házában Bacskó Tünde színművésznő olvassa fel 17 órakor Kováts Cats Sándor gitárkísérete mellett a verseket. Ez egy tematikus válogatás a női lélek titkairól, azon belül is az elengedésről. Gondolatok arról, milyen elengedni a gyermekünket, a társunkat, a szüleinket, a barátot vagy egy életszakaszt, egy érzést.

Három nyelven

Dr. Reglődi Dóra a Leőwey Klára Gimnáziumba járt középiskolába, de az olaszországi Triesztben érettségizett, angol nyelven. A Pécsi Orvostudományi Egyetemen diplomázott, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, egyetemi tanár, a PTE Anatómiai Intézetének igazgatója. Beszél spanyolul, franciául, angolul és németül, utóbbi két nyelven és magyarul folyamatosan tanít. Akadémiai Díjat kapott, kétszeres Bólyai ösztöndíjas, elnyerte a L’Oreal-UNESCO Nőkért és tudományért magyar ösztöndíjat is. A bemutatott különleges hobbik mellett nagy utazó. Lánya, Lili 15 esztendős.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!