Rágcsálók

2 órája

Hihetetlen, de egy valódi szörny rejtőzik a falainkban

Mióta világ a világ, egerek és emberek kölcsönösen bosszantják egymást. A fürge, hosszú bajszú folyamatosan rág mindent, amit apró fogai elbírnak. Legyen az cipő vagy ruhaféle, bútor, elektromos vezeték. A legutóbbi tapasztalatok szerint még a magánházak költségesen kivitelezett homlokzati hőszigetelését sem kímélik. Adódik ilyenkor a kérdés: mit lehet itt tenni?

Bama.hu

A magánházban élők ősszel rendre tapasztalhatják, hogy a hideg elől téli szállást kereső rágcsálók – leginkább egerek, de gyakran cickányok is –, behúzódnak a lakóházba. 

Rág belül... 

Hiába az óvatos ajtónyitogatás, mint tudjuk, a kisegér minden lyukba belefér: titkos járataikon végül bejutnak valahogy a kamrába; garázson, kazánházon át a lakótérbe, akár a fürdőbe vagy a gardróbba is. A megelőzésnél az ultrahangos riasztók bizonyulnak hatékonynak. Ha már bejutott, az egércsapda kihelyezése ajánlott, amit csalogató dióval, kolbásszal, sajttal díszíthetünk föl. 

…és rág kívül 

A kisebbik baj, ha a házban rág. A nagyobbik, ha mégsem jut be a házba, hanem befészkel a homlokzati hőszigetelésbe, és ősztől tavaszig járatokat kialakítva, rágja, rágja a polikarbonát-réteget. Amit az ember drága pénzért felragasztatott, azt az egér – ingyen és bérmentve – lerágja: a polikarbonát-golyócskák apró kaparászásokkal kísérve hullanak, hullanak ki egymás után a falból. 

Mit lehet ilyenkor tenni azon kívül, hogy hónapokon át nézzük a kitartó „hóesést”? Ha már befészkeltek, hiába tömködjük tele a szigetelőből kiharapott lyukakat patkányméreggel, a kiporciózott „falatokat” legfeljebb elhordja a fészkéhez, de gyakran bizony nem pusztul el. 
Inkább előzzük meg a bajt! Hasznos lehet a réseket, a tavaly kirágott nyílásokat pur­habbal alaposan befújni, majd hőszigetelő ragasztóréteggel bekenni. 

Vonzó körülmények 

A kemény telek, a tartós fagyok kiválóan kordában tartják az egerek és egyéb rágcsálók populációját; egyetlen probléma ezzel, hogy évek óta nem láttunk hazánkban tartós mínuszokat, legalább mínusz 15 Celsius-fokot, ami eltart vagy két hétig. Sajnos nemcsak a szürke kisegér okoz jelentős károkat, hanem a patkány, a pocok és a közönséges házi egér közeli rokona, a cickány is. 

Főleg ott keresnek maguknak téli menedéket, ahol még van állattartás: falusi udvarokban, ólak körül, ott a takarmányból nincs hiány.

 De a városi portákat is látogatják, főleg, ahol szárnyasokat nevelnek. Az aprójószágok mellett a kint tartott díszmadarak, például a papagájok élelme is vonzó számukra. Így a belvárosban is találkozni velük. Persze nemcsak a takarmányra mennek, a csatornákon keresztül gyakorlatilag bárhová eljuthatnak, ahol élelmet szimatolnak. 

Fertőtlenítős tisztítás 

Olykor a patkány is túléli a neki gyártott mérget, amire csak csemegeként tekint. Aki látott, ne adj’ isten fogott már meg patkányt, tudja, hogy vészhelyzetben még az embert is megtámadja, ha úgy adódik. Alapos fertőtlenítés indokolt utána; ugyanez igaz az egérre, mivel mindenütt otthagyott apró nyoma bizony számos betegséget hordozhat. 

Egér ellen ne feledjük el a legrégibb, egyben legjobb módszert: szerezzünk be néhány macskát, de falusit, amelyik még ismeri az egér ízét, mert a városi, elkényeztetett cicák aligha fanyalodnak rá a mozgékony, nehezen elérhető egérhúsra. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában