2024.07.17. 17:30
Reneszánszukat élik a bakelitlemezek
Ha néhány elektronikai szaküzletbe bepillantunk, meglepődve láthatunk lemezjátszókat a kínálatban. Az emberek valóban egyre gyakrabban vásárolnak és hallgatnak bakelitlemezeket.
Fotó: Jusztin Levente
Azt gondolhatjuk, hogy a 21. század digitális technológiái végleg elnyomták a klasszikus zenehallgatási eszközöket és az olyan hanghordozókat, mint a kazetta vagy éppen a lemez. Az elmúlt években azonban újra igény lett ezek vásárlására, köszönhető az általános retró életérzés divattá válásának. A hanghordozók királyának pedig a bakelitlemezt nevezhetjük, melynek minőségét a mai napig semmi nem tudja reprodukálni.
A bakelitlemezeket egyre többen vásárolják
Egy pécsi, kifejezetten lemezekkel foglalkozó üzletben jártunk Tubák Csabánál, aki a Lyceum utcában található Lemezmánia hanglemez boltot vezeti immár 11 éve. A hangulatos üzletben rengeteg lemez tornyosul, amit több év alatt gyűjtött össze a tulajdonos. Eleinte hobbiból gyűjtött, később pedig komolyabban kezdett foglalkozni a hanghordozók árusításával.
Elmesélte, hogy a pandémia után ugrottak meg a lemezeladási számok, így az ő boltját azóta látogatják többen. Aki azt gondolná, hogy az idősebb korosztály vásárol többet, az téved, Tubák Csaba elmondása szerint rengeteg fiatal, főleg lány fordul meg a boltjában, ami mára nem csak egy egyszerű boltként funkcionál. Egy-egy baráti társaság betévedésekor egymásnak mesélnek a fiatalok, ki mit tud a régi idők zenéjéről, technikákról, egymást okítják. Egy kedves történetet is megosztott velünk: egy délután egy baráti társaság kifejezetten egy együttes lemezeit vásárolta fel, majd azokat hallgatták, és ettől volt hangos az egész utca.
Ezeknek az ára a csillagos eget is elérheti
Ha valaki szeretne átállni otthon a bakelitek hallgatására, annak mindenképpen azt ajánlja, hogy egy régebbi, felújított lemezjátszót vásároljon. Egyrészt a mai darabokat a mai korra jellemző, olcsó elemekkel látják el, így kevésbé időt álló szerkezetek, másrészt a korra jellemző, az akkori lemezekhez készített technikát érdemes vásárolni. Egy lemezjátszót, egy erősítőt és két hangfalat körülbelül százezer forint körül vásárolhatunk. A bakelitek árai állapotfüggők, az átlag ötezer és tízezer forint között mozog, de ennél szinte csak drágább lemezeket lehet vásárolni. De Tubák Csaba szerint mindenképpen érdemes azoknak beruházni egy hanglejátszó szettre és néhány bakelitre, akik a minőségi zenei élvezetre vágynak.