Közélet

2014.07.11. 11:47

Nyolc pécsi forrásra került ki a „Nem ivóvíz” tábla

Címkék#Pécs

Az éves minőségellenőrzés alapján döntöttek így. Az érintett kutak, források vize csak forralás után használható fel a konyhában.

BIOKOM

A múlt héten „Nem ivóvíz” táblát helyeztek ki több pécsi forrásra és kútra - adott ki tájékoztatást erről ma a BIOKOM. Mint írják, a város kiemelt forrásainak vízminőségét évente ellenőrzi a Baranya Megyei Kormányhivatal Pécsi Járási Hivatal Járási Népegészségügyi Intézete. Szerintük a most átminősített források vízminősége bakteriológiai szennyezettség miatt nem fogadható el.

Az érintett források:
- Delelő forrás
- Fecske forrás
- Harangláb forrás
- Istenkúti forrás
- Kancsal forrás
- Kismélyvölgy forrás
- Petőfi forrás (Pécs, Székely B. u. és Surány Miklós út kereszteződése)
- Széchenyi forrás

A Népegészségügyi Intézet tájékoztatása szerint városi források ivóvízként történő felhasználása nem ajánlott, a víz kezelés nélküli fogyasztása enterális megbetegedéseket okozhat (hányás, hasmenés). A források vize forralás után ugyanakkor étel készítésére is felhasználható.

Baumann József forrásépítő, a Mecsek Egyesület munka osztályának elnöke hosszú évek óta foglalkozik a mecseki források karbantartásával, és elképzelhetetlennek tartja, hogy a legendásan jó minőségű Kancsal forrás vize ihatatlan lenne.

– Több százan járnak rendszeresen a ide vízért, és viszik tíz-húsz literes kannákban, rendszeres fogyasztásra, ezért sem mindegy, hogy milyen tábla kerül ki a víznyerő helyre – mondta a szakember. – A felsorolásban szereplő többi helyen az előzményeket ismerve nem meglepő a rossz minősítés, de a Kancsal forrás esetében mindenképpen javasolnék egy kontrollvizsgálatot.

Pinczkerné dr. Kassay Veronika, a Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének megyei tiszti főorvosa elmondta, hogy az erre vonatkozó jogszabály alapján évente egyszer kell ellenőrizniük az ilyen típusú, nem közüzemi célú források vízminőségét.

– Ha a friss laborvizsgálatunk eredménye alapján egy forrás vize nem iható, akkor semmiképpen sem javaslom a fogyasztását. Lehet, hogy a víz korábban éveken, akár évtizedeken keresztül iható volt, de ez ebből a szempontból nem számít. A mecseki karsztvizek könnyen szennyeződhetnek, a vízbázis sérülékeny, és a tisztulás akár hosszú időt is igénybe vehet.

A tiszti főorvos azt is elmondta, részükről semmi akadálya annak, hogy elvégezzenek egy kontroll vizsgálatot. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha a munkát valaki megrendeli. Mint megtudtuk, egy-egy vízminta bevizsgálásának költsége néhány ezer forint, de a tüzetesebb laborelemzés ára sem haladja meg a tízezer forintot.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!