2023.04.27. 18:51
Csaknem nyolcvan éve hurcolták el a szigetvári zsidóságot Barcson keresztül a haláltáborokba
Szomorú emlékezésre gyűltek össze a város lakói, 1944-ben a szigetvári zsidókat haláltáborba deportálták, és többségük soha nem tért vissza.
A Molnár Imre Városi Könyvtárat 1857-ben építették, ez az épület korábban a város zsinagógája volt. 1944. április 27-én hurcolták el a szigetvári zsidóságot, és vitték a barcsi gettóba, az ottani Union malomba, mondta el lapunknak Varga Zoltán, a Molnár Imre Városi Könyvtár igazgatója.
– Április 26-án gyűjtötték össze a szigetvári zsidóságot. Ütötték, verték őket a csendőrök, kivallatták őket a vagyontárgyaik felől, majd másnap délután öt óra tájban kihajtották a vasútállomásra, és onnan vitték őket Barcsra
– mondta Varga Zoltán .
2019-től ez a nap a Szigetvári Zsidóság Emléknapja, Polics Pál, a szigetvári Tinódi Lantos Sebestyén Általános Iskola nyugalmazott igazgatójának kezdeményezésére. Mint megtudtuk, a volt iskolaigazgató tartja a legutolsó szigetvári zsidó polgárral, Somogyi Istvánnal a kapcsolatot, aki Costa Ricában él jelenleg.
Somogyi István írta le, hogy Szigetváron miként zajlott a deportálás. Az ő családjuknak volt egy háza a Vár utcában. Ezt az épületet adományozta az önkormányzatnak, hogy rendezzék be, és a szigetvári zsidóságnak emléket állító múzeum létesüljön benne. A házat le kellett bontani, mert olyan rossz állapotban volt, amint megtudtuk, keresik a pályázati lehetőséget, hogy egy méltó épületet emeljenek a helyére.
Április 27-én a város elöljárói megemlékeztek a zsidók deportálásáról, koszorúkat helyeztek az emlékművekre, és a felajánlott háznál egy emléktáblát avattak.