Hogyan értsük meg egymást?

2022.11.05. 16:58

A generációkat vették górcső alá a szakemberek a pécsi egyetemen

A munka világában egyre inkább megnyilvánulnak a generációk közötti különbségek. Hosszú távon azok a szervezetek, vállalatok lesznek igazán versenyképesek, amelyek képesek az újgenerációs munkavállalókat megfelelő módon menedzselni.

Mohay Réka

Fotó: Csapó Balázs

A munkahelyen és az egész társadalomban a generációk közötti együttműködés kérdése igazi „hot topic” („forró téma”) manapság. Budapesten a napokban a Párbeszéd Házában szimpóziumot tartottak üzleti vezetőknek, szakembereknek a Z generáció jobb megismerése érdekében. 

Szintén a közelmúltban zajlott interaktív edukációs beszélgetés a PTE Karrier Iroda szervezésében, ahol Steigervald Krisztián generációkutató, tanácsadó, a PTE KTK egykori hallgatója, a Generációk harca – Hogyan értsük meg egymást? című könyv szerzője, illetve Tibenszky Moni Lisa újságíró, marketing-kommunikációs szakember, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője beszélgettek az X, Y és Z generációk együttműködéséről. 

A szakértők tapasztalatai alapján mind az egyetemi, mind a családi és munkahelyi környezetben elsődleges, elengedhetetlen szempont a kommunikáció. A számonkérési rendszert, az online teret jól hasznosítani, s előnyt kovácsolni a mai generációk digitalizált szokásaiból. Úgy tűnik, az alá-fölé rendeltség a jövőben egyre kevésbé lesz a megfelelő irány, sokkal inkább az egyenrangú kapcsolatok, a tudásmegosztás, az egymástól való tanulás és az együttműködés szerepe kerül előtérbe a munkahelyeken is. 

Bár a jövő szakmáit nem lehet előre meghatározni, bizonyára dinamikus változások várhatóak, az biztos, hogy a jövőben a soft skillek lesznek a legfontosabbak, például az együttműködési készség és a kreativitás. A fiatalok siker- és feladat­értelmezésük is más, mint a szüleiké, ma már egyre nagyobb szerep jut annak, hogy azt érezzék, ki tudnak teljesedni a munkájuk során, nem elégednek meg a csupán megélhetést biztosító lehetőségekkel – az érdeklődési területük mentén szeretnének elhelyezkedni. 

– Gyors sikerekre vágynak, s emiatt felszínesnek tűnnek, de nem azok, csak mások. Fontos, hogy megértsük őket, s ne démonizáljuk vagy lesöpörjük az igényeiket, hanem meglássuk, mivel lehet őket motiválni, mit tudunk mi is tanulni tőlük, s hogyan működhetünk együtt – véli Tibenszky Moni Lisa. 

Klubot tartanak a tanároknak

Míg a korábbi generációk szöveg alapú világban nőttek fel, a mai fiatalok számára az audiovizuális tartalmak és kommunikációs csatornák a meghatározóak. Míg régebben a szülő-orientáció dominált a felnövekvő fiatalok életében, ma sokkal inkább a kortárs-orientáció a jellemző. Ezeket is érdemes figyelembe venni mind az oktatás, mind a munka területén. 

A Felelős Szülők Iskolája idestova már több mint tíz éve működik, s úgy vélik, hogy a gyerekek, a fiatalok érdekében a szülők és az oktatási, nevelési intézmények képviselői között szoros együttműködés, összefogás szükséges. Ennek érdekében tanárklubot is működtetnek Pedagógus Power néven, amelyhez ingyenesen csatlakozhatnak az érdeklődők. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában