Rendet tesznek

4 órája

Pécs: mi lehet az új városi működési rend? (galéria)

A nemzeti oldal teljesen átalakítaná az önkormányzati struktúrát annak érdekében, hogy az a választói akaratot tükrözze - derült ki a Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető által kedden megtartott Korszakváltó Kerekasztal ülése előtt. Pécs működőképessége miatt megtartott egyeztetést a korábban együttműködést hangoztató Péterffy Attila pécsi polgármester és a Kutyapárt is kihagyta.

Bóka Máté Ciprián

A keddi Korszakváltó Kerekasztalon a Fidesz-KNDP-ÖPE szövetség vezetői mellett a Mi Hazánk képviselője, Varga Tamás, a Mindenki Pécsért Egyesület részéről Talabér Ádám városatya és Bognár Szilvia, a Tiszta Kezek Egyesület képviselője vett részt. Az előzetes ígéretével szemben a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselője, Hankó Viktória nem jelent meg a tárgyaláson, ami újabb jelzés arra, hogy politikai alapon, az óbaloldali csoporttal, az MSZP-DK-Jobbik-Momentummal tart irányt a Kutyapárt Pécsen is, hiszen hasonlóképpen Péterffy Attila polgármester is távol maradt az kerekasztaltól. Az eseményen Pécs önkormányzatának Szervezeti és Működési Szabályzatát beszélték át a felek. 

Pécs, SZMSZ
 Pécs működőképességének fenntartása a tét a következő hetekben

Pécs önkormányzata így lehet működőképes 

A Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség javaslata szerint valóban érdemi változások jöhetnének a pécsi városházán: a korábbi három helyett két olyan alpolgármestert látnának a polgármester mellett, akik maguk is megválasztott képviselők.

A polgármester több mint 100 önálló hatásköréből is visszavennének, azokat bizottsági és közgyűlési hatáskörbe utalnák, hogy ne egy személyben, hanem a nyilvánosságot megteremtve hozzák meg a döntésieket.

A nemzeti oldal az alábbi bizottságokat hozná létre:

  • Gazdasági és Jogi Bizottság 7 képviselővel,
  • Városüzemeltetési, Városfejlesztési és Fenntarthatósági Bizottság 7 képviselővel,
  • Népjóléti és Sport Bizottság 7 képviselővel,
  • Közművelődési és Közbiztonsági Bizottság 5 képviselővel,
  • Lakásügyi Szakbizottság 5 képviselővel,
  • Környezetvédelmi Szakbizottság 5 képviselővel,
  • Pénzügyi Ellenőrzési Bizottság 5 képviselővel dolgozna.

Ez azt is jelentené, hogy gazdasági bizottságot összevonnák a jogival, valamint az önkormányzati lakások körüli súlyos problémák, a folyamatban lévő nyomozások miatt külön bizottság foglalkozna ezzel a területtel.  

Munkacsoport minden szereplővel

Az új szervezeti működés fontos eleme lehet az, hogy egy döntéselőkészítési munkacsoportot hoznának létre. Ennek állandó tagjai a polgármester, a jegyző, az alpolgármester(ek), a bizottsági elnökök, a tanácsnokok, a közgyűlési szervezetek egy-egy képviselője lenne. A munkacsoport ülésén a közgyűlések előtt meg tudnák vitatni a lényegi, szakmai kérdéseket és a napirendekre tehetnek javaslatot – azaz a közvetlenebb befolyásuk lehet a választott képviselőknek a városházi munkára.  Az előző ciklusban az egyeztetéseket kerülte a polgármester, ugyanakkor ezzel a lépéssel a pécsi választók kifejezett akaratának is eleget tudnak tenni, hiszen egymással együttműködő döntéshozatalra kell törekedniük.  

A javaslatban kitérnek a működési anomáliák orvoslására is, például azért, mert az elmúlt öt évben nem készültek el határidőre sokszor az előterjesztések, azokat az utolsó pillanatban, szinte rögtönözve tárgyalták meg a közgyűlés előtt a bizottságok. A rengeteg pótlólagos előterjesztést azzal küszöbölnék ki, hogy a dokumentumokat legkésőbb a rendes ülés előtti napon 12 óráig lehet benyújtani. 

A nemzeti oldal a sajátos tulajdonságokkal rendelkező városrészekben  (Mecsekszabolcs-Somogy-Hird-Vasas; Újhegy-Üszög; Meszes-Fehérhegy-Hősök-tere; Gyükés-Pécsbánya; Patacs-Rácváros) visszaállítaná a településrészi testületeket is, amivel a helyi demokratikus képviseleti jogok erősödnének. 

Az úgynevezett "kérdések óráját" is átalakítanák annak érdekében, kampánycélokra, fegyverként egymás ellen ne használhassák fel ezt az intézményt.

Tanácsnoki rendszer felelősséggel  

Az elképzelés szerint a közgyűlés tanácsnokokat is megválasztana.  Ilyen lenne az önkormányzat működésének összehangolásával és az egyetemi együttműködés fejlesztésével kapcsolatos feladatokat ellátó, a kulturális területért felelő tanácsnok. Az idősügyi, egyházi kapcsolatok, valamint a Zsolnay örökség ápolásának fejlesztésével kapcsolatos  munkára is lenne egy személy, a társadalmi kapcsolatok fejlesztésével, a civil ügyekkel és a nemzetiségekkel kapcsolatos feladatokat is tanácsnok látná el. Külön tanácsnokot bíznának meg a testvérvárosi és határon túli magyar közösségekkel, továbbá a társadalmi felzárkóztatással és esélyegyenlőséggel kapcsolatos feladatokkal, illetve a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos feladatokkal. 

A javaslatcsomagról várhatóan november 19-én dönthet a közgyűlés. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában