2022.10.14. 07:00
Egyre valószínűbb, hogy brutálisan kivégezték a keresztény foglyokat a mohácsi csata után (Galéria) - Videó
Várhatóan a tél végére befejeződik a sátorhelyi emlékhely hármas tömegsírjának feltárása, amely révén többet tudhatunk meg a mohácsi csata óta ott nyugvó halottakról.
Fotó: Laufer László
Két éve kezdődött el a Mohácsi Nemzeti Emlékhely öt tömegsírja közül a hármas számú régészeti feltárása, melynek egyik célja, hogy az itt nyugvó halottak, akik a mohácsi csatához köthetők, ötszáz év után méltó módon kapják meg a végtisztességet. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága a régészeti feltárással a Janus Pannonius Múzeumot bízta meg, amely 2020. augusztusában nekiállt a nem könnyű feladatnak.
Háromszáz holttestet dobálhattak a tizenöt négyzetméteres gödörbe
Fotók: Laufer László– Mivel nem állt rendelkezésre antropológus, és szembesülve azzal, hogy ezt a feltárást antropológiai kompetencia nélkül lehetetlen végezni, megkértek minket, hogy mi is vegyünk részt a feltárásban
– mondta az emlékhely helyszínén Pálfi György, a Szegedi Tudományegyetem Embertani Tanszékének vezetője.
Úgy tudjuk, korábbi elképzelés az volt, hogy az egyik legkisebb tömegsírt tárják fel, úgy hogy azt kiemelve Budapestre szállítanák. Mivel csak a kiemelés, a szállítás több százmillióba került volna, így a másik legkisebb sírhely feltárát kezdték el. A tömegsír felé sátrat húztak, hogy a földből kiemelt csontokat megvédjék az időjárástól: fagytól, napsütéstől. A tömegsírról még a feltárás előtt annyit tudtak, hogy közel 130 halott feküdhet benne. Mikor a tömegsírt megnyitották, látták több lesz a halottak száma, akkor kétszára saccoltak, de ez a szám mostani becslés szerint elérheti a háromszázat.
A régészek, antropológusok munkája nem volt, és nem könnyű, arról mi is meggyőződhettünk. Most már lassan a tömegsír aljára érnek, de még így is több hónapnyi munka vár rájuk. Azt szeretnék, ha év végére, mint mondták, Mikulásra a csontok kiemelésével végeznének. A csontokat letisztítják, zacskóba teszik, adminisztrálják, majd dobozokba pakolják, hogy elszállítsák Szegedre. Az ottani egyetem ugyanis a pécsi múzeum számára biztosított egy ingatlant, ahol a csontokat tárolják, illetve mint egy kirakós játékot, a csontok darabjaiból összerakják a csontvázakat. Közben további vizsgálatok végeznek el. így megtudhatjuk, hány éves volt az elhunyt, a nemére, betegségeiről is fény derülhet.
Egymásra dobták a hullákat
A mostani feltárás egyre nagyobb a valószínűsége, hogy itt végezhettek a gyaur foglyokkal. Több olyan csontváz került elő, ahol a második, majd a harmadik nyakcsigolyánál vágás nyomát találták. Mint a sátorhelyi feltárás helyszínén mondták lapunknak, kicsi a valószínűsége, hogy csata során valaki ilyen sebeket kaphatott volna, illetve megemlítették azt is, hogy találtak olyan tetemet, akinek a keze meg lehetett kötve a halála előtt. A gödörben nem találtak fegyvereket, puskagolyót, illetve a holttestek egységesen, alsó ruhában dobálhatták a gödörbe, fegyver nélkül.