2019.01.31. 15:01
Ha kell, távolról hallgatják meg az ügyek érintettjeit
A tanúknak vagy a raboknak nem kell megjelenniük a bíróságon, hanem a tárgyalótermekben kamerákat, mikrofonokat és hangszórókat építettek ki, és ezen keresztül online közvetítik és rögzítik a meghallgatásokat.
Fotó: Löffler Péter
Gyakran amiatt húzódtak el a bírósági tárgyalások, mert a beidézett fogvatartottakat a börtönből nem vagy csak nehezen tudták a bíróságokra előállítani a kitűzött időpontokra. Ám olyan is előfordult már, hogy beidézett tanú gyakran arra hivatkozott, hogy közlekedési nehézségek vagy anyagi helyzete miatt nem tud részt venni a tárgyaláson.
Mindezek nem csak a Pécsi Törvényszéken, hanem más bíróságokon is problémát okoztak.
Ezért építette ki az Országos Bírósági Hivatal a „viavideo” távmeghallgatási rendszert. Ennek az a lényege, hogy a tanúknak, vagy a raboknak nem kell megjelenniük a bíróságon, hanem a tárgyalótermekben kamerákat, mikrofonokat és hangszórókat építettek ki, és ezen keresztül online közvetítik és rögzítik a meghallgatásokat.
A Pécsi Törvényszéken és a Pécsi Járásbíróságon összesen négy ilyen tárgyalóteremet építettek ki tavaly. A megvalósítást követően folyamatosan emelkedik az e tárgyalótermekbe kitűzött, távmeghallgatással bonyolított tárgyalások, meghallgatások száma. A legtöbb távmeghallgatást eddig – 13 alkalommal – a büntetés-végrehajtási csoport bonyolította, ahol közel kéthetente tűznek távmeghallgatásokat.
A rövidebb gyakorlati tapasztalatok ellenére a rendszert használó bírák és igazságügyi alkalmazottak a technikai rendszer működésével elégedettek, azt rövid informatikai oktatást követően, problémamentesen elsajátították.
A kitűzött célnak megfelelően a tárgyalások, a távollévő terheltek, tanúk kihallgatása, szembesítések gyors lebonyolítása ezzel a rendszerrel rövidíti az eljárásokat, gyorsítja a befejezést és jelentősen csökkenti a költségeket. A törvényszék célja a „viavideo” rendszerrel felszerelt tárgyalótermek kihasználtságának további növelése.