2018.05.23. 11:30
Czene Zoltán mindent megvásárolna, amely Harkányhoz köthető
Negyven éves – Harkányi Gyógy- és strandfürdő feliratú – pólóban fogadott, de hamar kiderült, hogy nem ez volt az egyetlen meglepetés, amellyel nekünk készült Czene Zoltán, a harkányi múlt és jelen legszenvedélyesebb gyűjtője.
A fürdőváros abban a különleges helyzetben van, hogy a múltja és jelene nem csak a helyieket, hanem a külföldről érkező vendégeket is érdekli. Czene Zoltán már legalább negyven országból vásárolt vissza Harkány feliratú ajándéktárgyat, a fürdőt ábrázoló képeslapot, fényképeket. Nála minden van, amelyen vagy amelyben Harkány neve szerepel, kerámia, több különleges Zsolnay-korsó, könyv, mezek, táblák, poharak, igazolványok és a sok-sok régi fotó. Az elsők között egy emlékérmet mutatott, amelyet az 1845-ben Pécsett megrendezett orvosok és természettudósok országos konferenciájára adtak ki. Az esemény a Harkányba látogató orvosok miatt jelentős változást hozott a fürdő életében is, ezután megháromszorozódott a vendégeinek száma.
Zoltán gyűjtőszenvedélyét egy, a pécsi zsibvásáron megpillantott képeslap hozta meg, tizenkét évvel ezelőtt. – Eredeti képeslap volt, 1940-ben adták fel. Az árusnál találtam még párat, ez annyira lelkesített, hogy azután már nem csak ezeket kerestem, hanem bármit, ami köthető Harkányhoz – mesélte a kezdeteket. Azóta már legalább négyezer harkányi képeslapot és húszezer fotót szerzett be, de például a Benyovszky-szálló eredeti falépcsője, az 1900-as évek fodrászatának kellékei, a terehegyi vasútállomás és intézmények régi táblái is gazdagítják a gyűjteményét, amelynek különlegessége még az is, hogy nem csak a régen, hanem a ma kiadott darabokat is beszerzi.
– Ha most valaki visszamehetne az időben 100–200 évet, akkor gyorsan venne pár dolgot az akkorból, lefényképezné a falut és a történéseket. Ám mivel ez nem lehetséges, ezért úgy élek, mintha a 2100-as évekből csöppentem volna ide, így most kell mindent összeszednem, hogy a jövőnek megmutathassam – mondta. A terveiről elárulta, még mindig a gyűjtésbe fektetné a pénzt, mintsem abba, hogy kiállításokat szervezzen. Persze valahogyan szeretné a nagyközönség elé tárni – ahogy ő nevezi – saját Seuso kincseit, ám ehhez már támogatásra van szüksége.
Zoltán megengedte, hogy az érkezésünk előtt utoljára érkező levelet mi bonthattuk fel. A borítékon is egy harminc éves bélyeg díszelgett. Az 1929. július 22-én készült fotón idős házaspár áll a kórház és a fürdő közötti parkban.
Pár kötés tartja már csak össze azt az 1825-ben megjelent tudományos folyóiratot, amelyben tizenhárom oldalt írnak Harkányról. Mint ismert, a harkányi fürdő története 1823-ban kezdődött. Elmondta, ez egy nehezen beszerezhető tétel volt. A ritkaságok láttán persze arra is kíváncsiak voltunk, hogy egy-egy régiséget mennyiért tudja megvenni, ám erről óvatosan fogalmaz.
– A járulékos költség is elég magas, főként a postaköltség. A tárgyak árai pedig az egy-kétszáz forinttól a párszázezres mértékig is terjedhetnek – mondta.
Mesélő múlt
Czene Zoltán 1964. június 24-én született Siklóson, családja a születése előtti napon költözött Harkányba. Az általános iskola után Pécsett végezte el a szakmunkásképzőt. A katonaévek után, 1978 óta ugyanazon a munkahelyen dolgozik, vízvezeték-szerelő. Sajnálja, hogy nem kezdett korábban gyűjteni, mert az idősebb harkányiak még többet tudtak volna neki mesélni a múltról. Kezdeményezésére a harkányi kórház épületének falán emléktáblát helyeztek el az egykor ott álló Kossuth és Ilona fürdőnek. Egy hatéves leánygyermek édesapja.