11 órája
Nyomoz a rendőrség egy pécsi önkormányzati terület kapcsán (galéria és videó)
Pontosan nem lehet tudni, hogy mennyi építési hulladék lehet azon az önkormányzati területen, amit a Biokom Nfkt.-nél "földdepónak" neveznek. A rendőrség lapunk megkeresése és egy állampolgári bejelentés után indított nyomozást, a Baranya Vármegyei Kormányhivatal szintén hatósági vizsgálatot kezdeményezett.
Forrásunk szerint már egy ideje beszédtéma volt a pécsi önkormányzati cégnél, a Biokom Nkft.-nél az, ami a város közepén, a Tüskésréten történik a Városi Csemetekert háta mögött. A vállalat kezelésében van ugyanis egy 126 ezer négyzetméteres terület, amelyet a Rigó utca és Tüskésréti út határol. A telken évtizedekig egy nádas volt, amelyet azonban az elmúlt években szisztematikusan kezdtek el feltölteni. A minap már a rendőrség által is meglátogatott területet mindössze egy sorompóval zárták le, amúgy bár minden oldalról nyitott, közútról egyáltalán nem látszik a hatalmas feltöltés. Ugyanakkor a műholdfelvételeken is látható, milyen hatalmas területen dolgoztak a munkagépek.
A felvételeken kivehető, hogy két-három focipályányi részen legyezőszerűen terítettek fel valamit, amit a Biokom által a terület biztosítására kiküldött őr, valamint az cég telefonos ügyfélszolgálata is egyfajta "földnek" igyekezett megnevezni. Csakhogy a szombati helyszíni szemlénk során vált, hogy a területet nem föld ideiglenes tárolására, deponálására használják, sokkal inkább egy nádas több méter magas feltöltésére. (Bár tudomásunk szerint a terület nem áll külön oltalom alatt, de a nádas, illetve a bokrok, kisebb fák eltüntetése környezetvédelmi kérdéseket is felvet.)
Ráadásul egyértelműen kiderült, hogy a hatalmas területen építési törmeléket, hulladékot is elhelyeztek.
Szabad szemmel is látható volt – felvételeink is erről tanúskodnak –, hogy
- nem csak vasbeton hulladék, de
- műanyag csövek darabjai,
- kátránypapírt és
- aszfaltot is szállítottak a területre. Az is észrevehető, hogy a nádasba betolt anyag része bizonyosan nem föld, amit viszont vélhetően próbáltak betakarni földdel. A feltöltés szélein viszont nem sikerült teljesen eltüntetni a kilógó betondarabokat, építési törmeléket.
A Biokom telefonos ügyfélszolgálatnál az ügyintéző azt mondta, hogy a cég szállít oda, igaz ő csak "földről" tudott. Ha ez igaz is, akkor is kérdés, hogy több tízezer tonnányi – állítólagos – föld mégis honnan kerülhetett oda? Erre a kérdésre viszont nem tudott felelni. A jogszabályok szerint építési törmeléket csak arra kijelölt hulladéklerakókban lehet elhelyezni, éppen ezért kérdeztük a szemétszállítással és hulladékkezeléssel foglalkozó, amúgy Biokom leányvállalat, a Dél-Kom Kft. ügyfélszolgálatát is, hogy a tüskésréti helyszín annak minősül-e? Ám, ott nem tudtak ilyesmiről.
Ez nem csak egy föld
Fotók: MWHatósági vizsgálat indult
Nem véletlenül, hiszen a Baranya Vármegyei Kormányhivatal megkeresésünkre közölte, a hatóság nem adott ki hulladékgazdálkodási engedélyt a területre, oda építési törmeléket nem lehet elhelyezni. Az ügy kapcsán a hulladékgazdálkodási hatóság jelenleg is vizsgálatot folytat – tették hozzá.
A rendőrség nyomoz
Nem csak ez az egyetlen hatóság, amelyik vizsgálódik. A Pécsi Rendőrkapitányságra napokkal ezelőtt tettek bejelentést, ezt a bejelentő lapunk munkatársának is jelezte. Ezt követően kerestük meg a rendőrséget kérdéseinkkel, a hatóság azonban nem reagált hivatalosan, lényegében érdemi válaszra sem méltatták kollégánkat, azt sem tudták megmondani, mikor teszik ezt meg. Ugyanakkor az intézkedő, az ügyben eljáró rendőrök szerint nyomozás indult, ők már a helyszínen is jártak. Az ügyben a Biokom Nkft. álláspontját is szeretnénk majd kérni, kérdés azonban, hogy egyáltalán hajlandóak lesznek-e válaszolni.
Bama.hu videó
- Felgyúlt az emlékezés fénye a pécsi temetőben – GALÉRIA+VIDEÓ
- Állati jó halloweent tartottak a Mecsekoldalban (galéria és videó)
- Ilyen még nem volt Pécsen: összegyűltek az edzőlegendák – GALÉRIA+VIDEÓ
- Szellemház Pécs közepén, amit lelkek járnak – GALÉRIA+VIDEÓ
- Diplomások is nagy számban jelentek meg az állásbörzén – GALÉRIA+VIDEÓ