2 órája
Törvénysértés: Péterffy Attila miatt van bajban Pécs
A Baranya Vármegyei Kormányhivatal a jogszabályok betartására figyelmeztetést küldött a pécsi önkormányzatnak és Péterffy Attila polgármesternek, aki nem hajlandó az alpolgármester személyére új javaslatot tenni, miután a levitézlett MSZP és DK közeli ex-tisztségviselőkből nem kért az új közgyűlés. A fideszes frakcióvezető, Csizmadia Péter megunta tétlenkedést, és a város működése érdekében cselekvésre szólítaná fel a polgármestert.
Forrás: DK Facebook-oldala
A Baranya Vármegyei Kormányhivatal meglehetősen korrekt, egyenes és világos törvényességi felhívást intézett a pécsi önkormányzathoz és annak első emberéhez, Péterffy Attilához. A dokumentumban a hatóság pontosan leírta az eddigi, lassan a város működésképtelenségéhez vezető utat. Mint azt a törvényes rend helyreállítását célzó felhívásban írták, a pécsi polgármester az október 15-én tartott alakuló ülésén alpolgármestereknek javasolt két személyt, de őket nem választották meg.
Az akkor még DK-s Zag Gábort, valamint a külsős, MSZP-közeli Ruzsa Csabát akarta még öt évig alpolgármestereknek, csakhogy az új többség belőlük nem kért, majd ezek után tanácsadókat csinált a levitézlett politikustársaiból.
Ezt követően az október 22-én tartott rendes ülésen az alpolgármester választása nem volt napirenden – ugyanakkor a közgyűlés tagjai közül legalább egy személy alpolgármesterré választása törvényi kötelezettség, elmulasztása jogsértő. A törvény értelmében az alpolgármestert az alakuló vagy az azt követő ülésen köteles megválasztani a közgyűlés. A kormányhivatal egyértelműen fogalmaz: nem véletlenül írja elő kötelező rendelkezésként mindezt, mert az alpolgármester az önkormányzat működésében jelentős szerepet tölt be, választása a garancia az önkormányzati testületi munka folyamatosságának biztosítására.
A törvénysértő állapotnak is megvan a felelőse: a jogszabály szerint ugyanis a polgármesternek, tehát Péterffy Attilának van módja arra, hogy az alpolgármester személyére javaslatot tegyen.
A polgármesteri javaslattétel azonban nem csak jog, hanem kötelezettség is. Javaslattétel hiányában ugyanis a közgyűlés nem tud élni az alpolgármester választási jogával.
– közölte a Kormányhivatal.
Ez hiányzik a tétlenkedő polgármester részéről
Arra is kitérnek, hogy az önkormányzati törvény az alpolgármester választása során azért ír elő szigorúbb szabályokat, hogy a lehető legszélesebb körű konszenzus jöjjön létre, személye a lehető legszélesebb támogatottságot élvezze. Az alpolgármesternek a közgyűléssel ugyanúgy együtt kell működnie, mint a polgármesterrel. A polgármesteri jogokat jóhiszeműen és a társadalmi rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni.
A Kormányhivatal utal arra, hogy ha valakiket nem akar a közgyűlés többsége megválasztani, annak az az oka, hogy nem akarnak velük együtt dolgozni, és egy alpolgármesternek vagy alpolgármestereknek a közgyűléssel is együtt kell működnie. Amennyiben ennek ellenére a polgármester ragaszkodik ugyanezen személyekhez, akkor „a polgármester megvalósíthatja a rendeltetésellenes joggyakorlást”.
A Kormányhivatal állásfoglalásából kiviláglik, hogy Péterffy tétlenkedése miatt mulasztásos törvénysértés állt be Pécsen, ami közvetett módon akadályozza a közgyűlés működését.
Felhívták a figyelmet arra, hogy november 29-ig rendezni kell a törvényes működést – amennyiben ez nem történik meg, akkor a Kormányhivatal a törvényességi felügyeleti eljárás különböző eszközeiről dönthet.
Ennek véget kell vetni
Lapunk úgy tudja, hogy Csizmadia Péter, a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség vezetője, a fideszes frakcióvezető keddi testületi ülésen azt javasolja, hogy a közgyűlés utasítsa a polgármestert az önkormányzat törvényes állapotának helyreállítására, azzal, hogy a kormányhivatal által a törvényességi felhívásban megadott határidőn belül előterjesztést nyújtson be
- mind konszenzusos alpolgármester(ek),
- mind a bizottsági struktúrát és a bizottsági tagokat illetően.