2 órája
Milliárdért vették meg, de semmit nem kezdtek vele
Miközben az Áper-laktanya magántulajdonban lévő részén a minap bejelentették, hogy elindították a kisvállalkozói park létrehozását, az városi részen egyelőre kivárás van. A laktanya egyik felének sorsa bizonytalan.
Az egykori Áper-laktanyát még a szocialista városvezetés idején, másfél évtizede adták el egy magát spanyolnak nevező befektetői csoportnak. A Grupo Milton aztán évekig nem foglalkozott a területtel, végül az egy hazai céghez került 2012-ben, amely félmilliárdos adótartozást is felhalmozott Péccsel szemben. A vállalkozás csődeljárás alá került, ennek keretében vette meg nettó egymilliárdért – hitelből – a pécsi önkormányzat a laktanya kisebbik, 23 hektáros felét. Az egyezség szerint a telken lőszermentesítésre is sort kellene keríteni, amire az eladónak 50 milliót kellett biztosítania a vételárból. (A csődegyezség alapján a tartozásból 90 millió forint térült meg az önkormányzatnak.) A korábbi becslések szerint egyébként a teljes laktanya vonatkozásában több százmilliós lőszermentesítési költséget becsültek.
Azt egyelőre nem tudni, hogy milyen egyéb, akár veszélyes hulladék bukkanhat fel a területen, hiszen a jobbára a kommunista időkben használt laktanya területén bőven akadhatnak meglepetések.
Laktanya: gazdasági hasznosítás lenne a cél
Az Áper-laktanya ugyanakkor nagyobbik, 44 hektáros területét is szerette volna az önkormányzat megvásárolni – legalábbis voltak erre utaló kijelentések korábban. Ennek azért lett volna értelme, mert ugyan még a teljes, 70 hektáros terület sem tekinthető nagy volumenűnek egy ipari park esetében, de az már a beruházók szemében értékelhetőbb nagyságrend. Csakhogy ezt a részt a csődeljárás keretében egy magánbefektető vásárolta meg, amely szintén gazdasági célú hasznosításban gondolkodik. Ők a minap azt közölték, hogy a Zrínyi-laktanya robbanóanyag-mentesítése megtörtént, és elszállították a nagy mennyiségben illegálisan lerakott kommunális hulladékot is.
Magyari Csaba projektvezetőnek, a rekultivációt végző MB-Bau cégcsoport vezetőjének szavaiból kiderült, hogy nem zárkóznak el az önkormányzattal történő együttműködéstől, de egyelőre konkrét tárgyalások nem történtek e tekintetben.
Mindenesetre az önkormányzat a volt laktanyából a kis- és középvállalkozói szektor számára vállalkozói parkot hozna létre, amelyet például a városban szétszórt telephellyel rendelkező cégek vehetnének igénybe. Ehhez persze a beruházói igényekhez illeszkedő telkeket kell kialakítani, a szükséges utakat, közműveket kiépíteni. Ezek mellett át- és továbbképző központ, inkubátorház és központi képzőhely kialakítása szintén az elképzelések között szerepel.
Nem olyan biztos
Az elképzelést a TOP Plusz forrásból valósítanák meg, csakhogy egyelőre korántsem biztos, hogy ez is a befutók között lesz, hiszen a TOP Plusz keret jóval kisebb annál, mint amennyi fejlesztési ötletet felvonultattak korábban. A teljes keret ugyanis 23 milliárdos Pécs esetében, de a korábbi baloldali önkormányzat a Mecseki Kisvasútra 10 milliárdot költött volna, amivel gyakorlatilag a keret felét elfüstölhették volna.