2024.06.19. 12:11
Telefonfüggés? Így is lehet: napelemmel és biciklivel töltik eszközeiket a diákok - videó és galéria
Példaértékű fenntarthatósági programmal nyerte el az EON Föld bajnokai pályázat támogatását a pécsi Nagy Lajos Gimnázium. Az így kapott összegből a diákok egy otthon használható energiatakarékossági applikációt, valamint interaktív energiatakarékos sarkot és napelemes, telefontöltésre alkalmas padot hoztak létre.
Fotó: Löffler P.
A projekt célját az otthoni energiatakarékosság ösztönzése és az energetikai ismeretek fejlesztése jelentette. A fiatalok az energiatakarékos fogyasztást segítő modern, gyakorlati életben használható innovációkat készítettek Kilián Balázsné Raics Katalin (fizika), Gellén Veronika (fizika) és Soproni Gábor (informatika) tanárok segítségével.
A munka egyik fő elemeként egy játékos, fiatalos nyelvezetű energiatakarékossági applikáció jött létre, amelyet Homecraft névvel láttak el.
Soproni Gábor vezetésével Balázs Kitti és Illés Zalán ötletét továbbgondolva fejlesztették a működést a diákok, bevonva még Grosics Andrást és Kristóf Ábelt, közösen dolgoztak az applikáció arculatának és feladatainak megtervezésén. A játékos feladatokat hat osztályban, 200 diák körében mutatták be, akik tesztelték azokat és segítettek újabb feladatok kifejlesztésében. Az applikáció lehetővé teszi az óraállások rögzítését, feladatok megoldását és pontozását, azt hogy a fiatalok otthonaikban, családjuk körében is monitorozhassák a fogyasztást, s az energiatakarékosság szószólóivá váljanak.
Az energiatakarékosság menő
Fotók: Löffler P.A diákok szeptemberben kezdtek el dolgozni a projekten, ahol először a programnyelvet sajátították el, majd bekapcsolódtak az ELTE Dusza Árpád Programozóműhely munkájába Budapesten, ahol havi rendszerességgel tartott workshopokon, az üzleti szféra szakembereinek mentorálásával tovább fejlesztették az alkalmazást és a tudásukat.
Bicikli és napelem segíti az okostelefonok töltését az energiatakarékos projektben
A projekt másik fontos része egy interaktív energiasarok kialakítása volt az iskolában. A szakkör munkájába diákok, öregdiákok és egy villamosmérnök nagypapa is bekapcsolódott.
Két áramfejlesztős biciklit készítettek, amelyeken a diákok tekerés közben tölthetik telefonjaikat, közben mérve az áramerősséget. Az iskola udvarán egy napelemes padot alakítottak ki, két telefontöltő egységgel.
Emellett különböző energiatudatosságot elősegítő installációkat készítettek: a különböző fényforrások intenzitását és fogyasztását szemléltető, illetve a nyílászárók szigetelésének ellenőrzésére szolgáló hőkamerás bemutatót, továbbá egy vízcsepegés mérőállványt.
Az applikáció fejlesztésébe további iskolákat is be kívánnak vonni és folytatni a munkát, hogy még több diákot érjenek el és ösztönözzenek az energiatakarékosságra. Az erőfeszítések érdemét bizonyítja a BME TDK 3. helyezés és TUDOK döntő 2. helyezés.
A projekt a különböző tantárgyak közötti együttműködés fontosságára, az interdiszciplináris együttműködések jelentőségére is rámutat. A munka során a fiatalok energiatudatosabbá, színesebbé, praktikusabbá tették iskolájukat, s a szűk és tág környezetük figyelmét is felhívták arra, amit az applikáció egyik mottójául is választottak:
Energiatudatosan élni menő!
Résztvevő diákok (és segítők):
- Balázs Kitti
- Illés Zalán
- Gorsics András
- Kristóf Ábel
- Csiky János
- Kiss Ágoston
- István Ágoston
- Nyikos Levente
- Péter Réka
- Juhász Máté
- Erdélyi Botond
- Nagy Kristóf
- Wensofszky Balázs öregdiák (villamosmérnök hallgató)
- Gellén Veronika
- Weiling Gábor (villamosmérnök nagypapa)
- Borbély-Bartis János
- Kiss-Tóth Zsolt
Bama.hu videó
- Utasaival sodródott a komp Mohácsnál (videó)
- Horgászat: baranyai halak is ott vannak a rekordok között!
- Űrutazással indult a hétfő reggel a villányi iskolában (GALÉRIA+VIDEÓ)
- A pécsi labdarúgás csodálatos múltját ünnepelték (galéria és videó)
- Elindult a bodai datolyaszilva szüret, óriási az érdeklődés (Galéria + Videók)