2023.12.29. 11:30
Világszínvonalú alkotások születtek: 30 éves a Bicsérdi Művésztelep
A Bicsérdi Művésztelep 30 éves jubileuma alkalmából nyílt az elmúlt évek válogatott alkotásaiból tárlat a helyi Toronygalériában. Az elmúlt három év tized során számos mű született, a művésztelep nemzetközi kapcsolatokat is kialakított.
A Művésztelep fontos célja volt, hogy értéket teremtsünk, gondolkodó, és gondolkodtató alkotásokat teremtsen. Ám mindez nem ért volna semmit, ha nincs egy olyan közösség, amely az értékeket becsüli és óvja a jövő számára – mondta el Vér József, Bicsérd polgármestere az alkotóközösség törekvéseit illetően, melynek érdekében egyesületet is alapítottak.
– A művész nem lesz, hanem születik. Neves genetikusok állítják, hogy a fokozott érzékenységet, amely kiemelkedő művészi teljesítmény létrejöttéhez szükséges, néhány sajátságos „hibás” anyai és apai gén véletlen találkozása okozza –
véli Vér József.
Művészi sokszínűség és nemzetközi kapcsolatok
Az alkotóközösséghez számos művész csatlakozott: festő, költő, éremművész, szobrász, textilművész, grafikus és fotós is, a létszám így 10-12 fő között mozgott. Az eltelt 30 évben több mint 60 művész alkotott a Bicsérdi Művésztelepen. Ausztriából, Németországból, Lengyelországból, Szerbiából is érkeztek vendégek. A közösség Nemzetközi Művészteleppé vált, és összművészeti tevékenységet végzettó. Így csatlakozott Bertók László Kossuth-díjas költő is. Dévényi Sándor Kossuth-díjas építész a Művésztelep támogatójaként tervezte a Toronygalériát, amely otthont ad az egyesületnek. Szakmai irányítása mellett éveken keresztül egy fiatal építész, Baranyai Bálint is segítette a település építészeti értékeinek létrehozását.
A Nemzetközi Művésztelep évek óta kapcsolatban áll a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karával, Nyilas Márta vezetésével több éven keresztül alkottak hallgatók Bicsérden.
H. Barakonyi Klára művészeti vezető, valamint Herczeg László az alkotói tevékenységük mellett sokrétű szervezési- és lobbitevékenységet végeztek a siker érdekében. 2021-től Konyári Tímea Eszter vállalta el a Bicsérdi Nemzetközi Művésztelep Egyesület elnöki tisztségét.
A településképet meghatározzák a művészi alkotások
– Soltra Elemér képzőművész Stációja, Marton Ákos építész Fénykapuja és Baranyai Bálint építész által tervezett Falukapu további különlegességet jelentett településünk életében. A temetők kapuinak tervezése, a lélekharangok, kopjafák megépítése és a léleklampionok mellett kültéri tűzzománc, kő- és bronzszobrok kerültek Bicsérd település parkjaiba, köztereire – mondta el Vér József. Hozzátette, a Művésztelep anyagát gazdagítja Soltra Elemér tíz bronz érméje is.
– Márkus Ilona: Földanya és Bicsérd címere kopjafa, valamint Anya gyermekeivel faszobra, Vanyúr István szobrász Szent István, Kossuth Lajos, Petőfi Sándor, II. Rákóczi Ferenc bronz mellszobrai, valamint Mosonyi Tamás szobrász Közös pont című alkotása a Toronygaléria előtti teret díszíti. Szórádi Zsigmond szobrász padlás című alkotása bronz dombormű az általános iskola tornatermének falán került elhelyezésre, mely helyszíne volt a több alkalommal megrendezésre kerülő iskolák közötti kistérségi József Attila Szavalóversenynek. Ebben az alkotó időszakban közel 100 db festmény készült el – sorolta a született alkotásokat a polgármester.
Több tucat tárlaton mutatkozott be az alkotóközösség
Kiállításokon a művészi alkotások eljutottak fővárosba, Budapestre, illetve Bácskatopolyára, Kaposvárra, jártak Szekszárdon, Pakson, Szigetváron, Komlón, Szentlőrincen, Királyegyházán, Hosszúhetényben, Pécsváradon. Pécsen tizenkét alkalommal, szinte minden kiállító térben nyílt meg kiállítás, Bicsérden tizenkétszer mutatták be tárlaton az alkotásokat.
– Ez idő alatt a Stáció az Országos Értéktárba került, eszmei értéke több mint 40 millió Forintra értékelt. A Nemzetközi Művésztelep Megyei Értéktárba való bejegyzésére még Szatyor Győző értéktárbizottság elnökségi idejében került sor, 2015-ben – tette hozzá Vér József.
A művésztelep több jubileumi katalógust jelentetett meg, országosan és megyei szinten is támogatókra találtak, köztük dr. Hoppál Péterrel, illetve magánvállalkozások, is segítették a munkát. Becslések szerint a létrejött művészeti érték meghaladja a 200 millió Forintot.
A nemrég megnyílt jubileumi tárlat januárban mg látogatható a bicsérdi Toronygalériában.