2023.06.29. 17:30
Ez a magyar fiatalok tíz legégetőbb problémája
Mik a fiatalok legégetőbb problémái? Erre a kérdésre válaszolt Sullivan Ferenc, az MCC Ifjúságkutató Intézet kutatója és Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke, akik a „Kívánj tízet!”, az ifjúság problémáit feltérképező kötet bemutatóján beszélgettek a témáról június 28-án a Mathias Corvinus Collegium (MCC) pécsi központjában.
A kötet a nagymintás ifjúságkutatás eredményein alapul, a kutatók az elmúlt húsz évben a 15-29 évesek élethelyzetének és életmódjának feltérképezése során folyamatosan vizsgáltuk a fiatalok problémaészlelését. A nemzedéki problématérkép készítéséhez a megkérdezett fiataloknak arról kellett nyilatkozniuk, mit tartanak az ifjúság legégetőbb problémájának Magyarországon. A kötet fókuszában a legutóbbi, 2020-as, adatfelvételi hullám eredményei állnak, amelyek rávilágítanak, hogy melyek azok a problémák, amelyek foglalkoztatják a magyarországi fiatalokat. A Kívánj tizet kötet célja, hogy a fiatalok által a legégetőbb tíz probléma kontextusát megrajzolja, tudományos igénnyel részleteiben megvizsgálja és támpontokat nyújtson a területért felelős döntéshozóknak.
A kutatás alapján a tíz leghangsúlyosabb probléma, amely a fiatalság életében megjelenik, a következő:
- A kiszámíthatatlan jövő és bizonytalanság a fő nehézség.
- Anyagi nehézségek, szegénység, elszegényedés
- Céltalanság
- Baráti társaságok, közösségek hiánya
- Drog-, kábítószer- és alkoholfogyasztás
- Munkaerőpiaci helyzet
- Bűnözés
- Lakáshoz jutás, lakásproblémák
- Családi élet kihívásai
- Külföldre vándorlás, kivándorlás
A kutatás alapján készült teljes tanulmánykötet a tíz felvetett problémakört részletes kontextusában elemzi, a https://ifjusagkutatointezet.hu/kiadvany/kivanj-tizet oldalon mindenki elolvashatja és áttekintheti a tanulmányokat.
A kötetbemutatón Sullivan Ferenc és Kovács Péter többek között hangsúlyozták, hogy az adatfelvétel 2020 végén, a koronavírus járvány közepette zajlott, így bizonyos hangsúlyváltozások történhettek az elmúlt években, például a munkaerőpiacon való elhelyezkedés és a drog- és alkoholfogyasztás tekintetében mutatkozott javulás helyzetet illetően.
Kitértek továbbá a fiatalok lakhatási nehézségeire is, ami számos fiatalt arra késztet, hogy csak a harmincas évei közeledtével tudja elhagyni a szülői házat. Kovács Péter erre elmondta, a Nemzeti Ifjúsági Tanácsban céljuk az, hogy érdekképviseleti munkájuk során elősegítsenek olyan, a fiatal párok által igényelhető állami lakhatási támogatási lehetőséget, amely nem kifejezetten a gyermekvállaláshoz, hanem már a házassághoz kötődik, ezzel is megkönnyítve az önálló életkezdést.