2023.01.12. 11:37
Több száz pécsi önkormányzati lakás eladására készülnek
Nem lehet semmit tudni egyelőre arról, hogy Péterffy Attila polgármester idején mikor kezdik el eladni az önkormányzati vagyontárgyakat. A szándék megvan, még egy jogszabályt is módosítottak korábban ennek érdekében.
A pécsi gazdasági területékért felelős alpolgármester, Ruzsa Csaba korábban ismertette azt az elképzelést, aminek keretében ingatlanokat akar nagy számban eladni a város. Péterffy Attila, MSZP–DK-s támogatottságú pécsi polgármester 2019-ben a választások előtt még úgy fogalmazott egy interjúban, hogy nem csupán meg kell tartani ezeket a lakásokat önkormányzati tulajdonban, hanem szeretné is növelni a számukat, mert lakhatási gondok vannak Pécsen.
Nagy volt a fordulat
Azóta azonban a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. például visszamondta azt a több száz millió forintos pályázati pénzt, amit még Páva Zsolt idején nyert a város a munkásszálló építésére, hogy a Pécsen munkát találó fiataloknak ezzel is segíteni tudjanak. Péterffyék ugyan elindítottak egy programot, amelyben kedvezményes áron adnak építési telkeket fiataloknak, de ez mindössze tucatnyi vállalkozókedvűnek segített.
A Péterffy-féle városvezetés úgy tűnik már nem arra készül, hogy bővítse a lakásállományt – például a Lánc utcai tömböt is kiürítette –, hanem éppen ellenkezőleg: több száz önkormányzati lakást akarnak értékesíteni. Ezt akkor említették meg, amikor a Bőrklinika és a Mandulás kemping botrányos cseréjét nyélbe ütötték a magas rezsiköltségekre hivatkozva és az energiatakarékossági intézkedések közé rejtve.
Nyilvánosságot ígértek
Később Péterffy ezt a szándékot megerősítette egy közgyűlésen, mondván az elvi döntés már megszületett a lakások eladásáról, a felmérésüket meg is kezdték, megígérte, hogy a nyilvánosságot tájékoztatva történik meg az értékesítés.
Bognár Szilvia – volt alpolgármester –, a nemrég megalakult Tiszta Kezek frakciójának a vezetője érdeklődött akkor az ügyben, főként annak a tükrében, hogy a baloldali önkormányzat ezt megelőzően döntött úgy, hogy az ingatlanok esetében 15 millió forintos értékhatárig nincs szükség nyilvános licitre.
A képviselő most lapunknak azt mondta, hogy azóta sem tudnak semmilyen részletet az értékesítési szándékokról.
Megemelték az értékhatárt
A közgyűlési döntéseket visszatekintve október közepén a belső baloldali szűk körön kívül esők számára kevésbé volt nyilvánvaló, hogy a sokat szidott fideszes városvezetés e tekintetben szigorú és az átláthatóságot elősegítő szabályozásán enyhítenek, és 5 millió forintról megemelik 15 millióra azt az értékhatárt, amely fölött kötelező nyilvánosan értékesíteni az ingatlanokat. Péterffy indoklása szerint azért kellett megemelni az értékhatárt, mert „megnehezítette, indokolatlan mértékben korlátozta” az értékesítéseket.
Nyomozás is indult tavaly
Érdekesség, hogy a 2019-ben még csak városvezetésre készülő polgármester az említett interjúban azt is mondta, hogy a pécsi „önkormányzatnak komoly lakásállománya van, de a lakáskiutalások folyamata jelenleg nem átlátható”, és ezt a területet rendbe kell tenni. Ehhez képest tavaly nyáron éppen olyan személyek után kezdett el élénken érdeklődni a nyomozóhatóság, akik közül az egyik Péterffy Attila közvetlen közelében dolgozott. Mint közismert, a polgármesteri hivatal és a Pécsi Ellátó Központ egy-egy munkatársa lehet érintett abban az ügyben, amely a sajtóinformációk szerint arról szól, hogy valakik pénzért kínálták az önkormányzati lakásokat az egyébként kiszolgáltatott, nehezebb sorsú embereknek.
Péterffy eddig sem volt bőbeszédű az ügyben, a terület két politikai felelőse – a jobbikos Fogarasi Gábor és az MSZP-s Nyőgéri Lajos – pedig mélyen hallgat a botrányról.