Mit adjunk a madaraknak?

2022.12.21. 15:49

Egyre több gólya vészeli át idehaza a telet, rajtuk is segíthetünk

Télen minden szervezetnek több tápanyagra van szüksége – a madarakat is beleértve. A kenyér nem a legjobb választás a tollas barátaink etetésére. Mutatjuk, mit javasol helyette a szakértő!

M. R.

A témában Bank László, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület baranyai csoportjának pécsi irodavezetője segített eligazodni.

Energiára van szükségük

Télen nagy energiatartalmú táplálékra van szüksége a madaraknak: a napraforgómag így univerzális étek lehet minden faj számára, de a tökmag is hasonlóan jó lehet.

– Adhatunk akár az ember által már kidobásra szánt, férges dióbelet is, de arra vigyázzunk, hogy ne legyen penészes a táplálék – figyelmeztet a szakértő.
A szalonna, háj is jó lehet, de csak a natúr. A sós és fűszeres nem jó, ugyanis nagy szomjúságot okoz. Az olyan magevőknek, mint a gerlék, a pintyfélék (ide tartozik a veréb is) a búza és a kukorica is beválhat.

Más madarak azonban törékenyebb csőrükkel inkább lágy eleséget fogyasztanak.

– A rigók szívesen elcsipegetnek egy félbevágott almát, vagy a vasárnapi húslevesből maradt főtt zöldségeket. Sőt, akár a főtt húsból is fogyaszthatnak – mondta Bank László.

Vigyázzunk a kenyérrel!

– Nem javasolt kenyeret szórni, mert ha átnedvesedik, a madarak attól még megeszik, de bélhurutot okozhat, amibe az állat bele is pusztulhat. Ha más nincs kéznél, akkor csak annyit adjunk a kenyérből, amennyit fél órán belül elfogyasztanak.

– A zabpelyhet csak a verebek, esetleg a galambok fogják megenni, de a cinke nem. Ezzel távol tartunk olyan fajokat, amelyek a rovarok elleni természetes biológiai védekezésben segítenek – tette hozzá.

Ne feledjük az innivalót sem

Bár sokan megfeledkeznek az innivalóról, erre is szüksége van a madaraknak. Sőt, fürdeni is szeretnek, még a hidegben is.

– Ilyenkor persze több odafigyelést igényel a dolog a télies időjárás miatt. Langyos vízzel töltsük meg a tálakat, hogy ne fagyjon be, így tudják megfelelően használni az állatok.

Fontos, hogy ha elkezdjük etetni a madarakat, ne hagyjuk abba a tél végéig, ugyanis az etetőhöz szokott állatok, ha elhagyjuk a táplálásukat, akár el is pusztulhatnak.

Velünk maradnak a gólyák is

Egyre több gólya telel a Kárpát-medencében, nagyrészt sérülés miatt nem vállalják a hosszú utat. Behúzódnak lakott területekre, falvak szélére és ott keresnek táplálékot. Nekik is tudunk segíteni, a gólyák húsevő madarak, így a levágott csirke belsőségeit, vagy bármilyen húst szívesen fogyasztják – mondta a szakértő.

Tavasszal már ne etessük!

– A téli időszakban jó, ha minél többen etetik a madarakat, így segítjük, hogy jó kondíciót szerezzenek és így könnyebben lesz sikeres a tavaszi költés. Az etetési időszak hazánkban november végétől március közepéig-végéig tart. Ezután viszont már semmiképp ne adjunk nekik enni mert káros lehet – figyelmeztet Bank László.

Egyrészt elvonjuk vele őket természetes tavaszi eleségüktől, a rovaroktól, így nem segítik megfelelőképp a biológiai növényvédelmet. Másrészt pedig a fiókák akár bele is halhatnak, ha zsenge korukban nem megfelelő tápot kapnak: ilyenkor ugyanis rovarokra, fehérjére van szükségük a kicsiknek a megfelelő fejlődéshez.

Fiatalok is odafigyelnek

Bicsérden az óvodások az advent keretein belül „madárkarácsonyt” is tartottak. – A kertben lévő fenyőfát díszítettük fel madáreleségekkel, dióhéjba, tobozba téve az élelmet. A gyerekekkel közösen készítettünk mindent – számolt be Stix Éva tagóvodavezető. – Kifejezetten erre a célra vásároltunk madár­eleséget, a helyi gazdaságok pedig némi búzával támogattak minket. A gyerekek nagyon örülnek az ötletnek, főleg, hogy látják az ablakból, amikor az állatok odarepülnek az etetőhöz.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában