2022.01.07. 12:22
A dohányzás is káros a látásra
A lakosság átlagéletkorának növekedésével a vakok és gyengénlátók száma folyamatosan emelkedik a világban.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
A vakság vezető oka az éleslátás helyét érintő ideghártya betegsége, melynek két formáját különböztetik meg a szakemberek. A gyors látásromlást okozó nedves, és a lassabb lefolyású száraz formát. A száraz a gyakoribb, speciális kezelése jelenleg nincsen, vitaminpótlással és megfelelő táplálkozással azonban a betegség előrehaladása lassítható. A nedves a ritkább forma, mely a súlyos látásromlások 80–90 százalékáért felelős. Kezelés nélkül a kimenetel rossz, a folyamat a centrális látás maradandó elvesztéséhez vezet. A pécsi szemészeti klinika megközelítőleg 600 ebben a betegségben szenvedőt gondoz.
– Fontos, hogy újonnan kialakuló torzlátás, foltlátás esetén a betegek mielőbb jelentkezzenek szemészeti vizsgálatra, hogy az időben elkezdett kezeléssel a lehető legjobb látóélességet érhessük el. A betegség megelőzése érdekében az antioxidánsokban gazdag táplálkozás, illetve a dohányzás mellőzése javasolt – nyilatkozta a Braille írás mai világnapja apropóján Csutak Adrienne, PTE KK Szemészeti Klinika igazgatója.
Külön program foglalkozik az összefüggés feltárásával
Napjainkra a hagyományos Braille írás mellett számos, a modern technika adta lehetőséget kihasználó segédeszköz könnyíti a látássérültek életét. Elektromos videónagyítók, hangoskönyvek, képernyőolvasó programok segítik a mindennapi boldogulást, és a munkaerőpiacon történő elhelyezkedést. A pécsi szemészeti klinika munkatársai azért dolgoznak, hogy társadalmunkban minél kevesebb legyen a látássérült beteg.