demonstráció

2019.09.13. 07:00

Kék szalaggal tiltakoztak az állatkínzások ellen

Nyakörveken, biciklin, babakocsin, visszapillantón is feltűnhet a kék szalag, aminek komoly jelentése van. Így fejezhetjük ki, hogy elítéljük az állatkínzást és komolyabb szankciókat szeretnénk. A mozgalomhoz Baranyából is többen csatlakoztak.

Mészáros Rita

Szerte az országban – így Pécsen is – békés tüntetést szerveztek nemrég az állatkínzás ellen. A tömeges megmozdulást az az augusztus eleji balotaszállási ügy váltotta ki, ahol egy nő az autójához kötve kilométereken keresztül vonszolta a kutyáját. Az állat végül belepusztult a sérüléseibe. Az utóbbi időben egyre több hasonló esetre derül fény, a demonstráción éppen ezért arra akarták felhívni a figyelmet, hogy bár a törvényi szabályozás szigorú állatkínzás esetén, a tényleges szankciók mégsem adnak elég visszatartó erőt.

A mozgalom jelképe a kék szalag lett, az állatbarátok ezzel fejezhetik ki, hogy szigorúbb büntetéseket szeretnének. A mozgalomhoz nemcsak magánemberek csatlakoztak, hanem önkormányzatok is. Baranya megyéből például a hidasi és az ófalui önkormányzat falubuszára is felkerült a kék szalag.

– Elítéljük az állatokat ért bántalmazást, ezért kötöttük fel a mozgalom jelképét a falubuszra – mondta el Berg Csaba, Hidas polgármestere. – Településünkön is fokozottan figyelünk az állatokra, és ha bármiféle jelzést kapunk, akkor próbálunk nekik segíteni, ahogy az erőnkből telik.

Már régóta támogatják a bonyhádi Kira Völgységi Kutyamentő Egyesületet, tőlük kapták a szalagot is. Az ófalui óvoda is csatlakozott a mozgalomhoz. Remélik, hogy sokan fogják követni a példájukat.

Az állatkínzást egyébként 1968 óta szankcionálja a büntetőjog, évtizedekig szabálysértésnek minősült és az elkövetőt pénzbírsággal sújthatták. Azóta többször is változott a szabályozás, jelenleg akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető az, aki állatkínzást követ el. A gyakorlatban azonban a legszigorúbb esetben is felfüggesztett börtönbüntetést kapnak az elkövetők.

Két kiló krumpliért és italért végzett a férfi az ebbel

Az országos mozgalmat tehát a balotaszállási eset váltotta ki, de az utóbbi időben sajnos megyénkben is több hasonló eset fordult elő. Egy dencsházai nő két kiló krumpliért, húsért és italért felbérelt egy férfit, hogy végezzen két kutyájával. Az egyik ebnek sikerült elmenekülni, a másikra a férfi egy fejszével sújtott le.

Egy komlói nő ellen is feljelentést tettek, mert a kutyáját olyan rövid láncra kötötte ki, hogy még a fadarabokból tákolt óljába sem tudott bemenni, és nem táplálta megfelelően, ezért az állat kórósan sovány volt. Nem csak kutyák és macskák ellen lehet állatkínzást elkövetni. Júliusban adtunk hírt arról, hogy a komlói állatvédők egy elhagyatott háznál kiéhezett, kiszáradt, borzalmas állapotban lévő törpemalacokra bukkantak. A gazda ellen feljelentést tettek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában