Digitális hagyatékunk

2024.11.12. 20:12

Tovább élünk a Facebook-on? Mi lesz a közösségi médiás profiljainkkal?

A halál egészen furcsa módon jelenik meg a közösségi médiában: egészen szívszorító például belefutni egy nemrég elhunyt közeli rokon, barát ismerős Facebook-profiljába. Ezek a profilok sokszor akár a gyászfolyamatot akadályozó „időtlenséget” mutatnak. Napjainkban megkerülhetetlen a kérdés, hogy halálunk után mi legyen digitális hagyatékunkkal.

Bama.hu

Halottak napja előtt lapunk két cikkben is foglakozott a halál nem túl szívderítő témájával, egyrészt abból a szempontból, hogy miként változott meg a társadalomnak az elmúláshoz való viszonyulása az elmúlt száz évben. Másik írásunkban pedig nyilván az első jelenséggel szoros összefüggésben a temetkezési és kegyeleti szokások elmúlt néhány évtizedben tapasztalt, akár egészen radikálisnak tekinthető változásairól számoltunk be.

halál
Halál után a közösségi médián.

Mindkét cikkünkben a nyilatkozók megállapították, hogy a halál tabuvá vált a jelen korban. De mi a helyzet azokkal a digitális platformokkal, amelyeken manapság szinte kivétel nélkül mindenki az életét éli. Azaz mi történik Facebook-, és Google-profiljainkkal, miután meghaltunk.

A Facebook 2009 óta kínál lehetőséget arra, hogy egy elhunyt fiókját emlékoldallá alakítsák.

 Az emlékoldallá alakított fiók olyan hely, ahol az ismerősök és a családtagok összegyűlhetnek, és megoszthatják az elhunythoz fűződő emlékeiket. Az emlékoldallá alakítás megőrzi a fiók biztonságát, mivel megakadályozza, hogy bárki bejelentkezzen a fiókba – olvasható a közösségi oldal szabályzatában.

Annak értelmében az elhunyt fiókját emlékoldallá alakítják, ha érvényes kérelem érkezik be hozzájuk, valamint további információk arról, mi történik az emlékoldallá alakított fiókkal. Fontos tudni, hogy még ilyen körülmények között sem adhatják ki más fiókjának bejelentkezési adatait. A Meta szabályzatával ellentétes, ha valaki egy másik személy fiókjába jelentkezik be. Ugyanakkor arra is van lehetőség, hogy a megfelelő okmányokkal rendelkező Facebook-ismerősök kérhetik elhunyt szerettük fiókjának eltávolítását a Facebookról.

A Google esetében az inaktív fiók kezelője a legjobb útja annak, hogy a techcég tudomására hozza, kinek legyen hozzáférése adataihoz, illetve hogy szeretné-e töröltetni fiókját. Ezért a Google azt ajánlja, hogy a felhasználók állítsák be fiókjukban az inaktív fiók kezelőjét.

A Google tapasztalatai szerint azonban sokan nem hagynak egyértelmű utasításokat haláluk esetére online fiókjaik kezelését illetően. Ezért a közvetlen családtagokkal és képviselőkkel együttműködve adott esetekben lezárhatják az elhunyt személy fiókját. Bizonyos körülmények fennállása esetén az elhunyt felhasználó fiókjának tartalmát rendelkezésre bocsáthatják, a jelszavak és egyéb bejelentkezési adatok kivételével.

A halál kezelése a további platformokon

Zala vármegyei testvérportálunk, a zaol.hu összegyűjtötte, hogy miként történik a digitális hagyaték kezelése további platformokon. Az Instagram-fiókokat lehet emlékhellyé alakítani vagy törölni. Az igényléshez be kell nyújtani a halotti anyakönyvi kivonatot és az igénylő személyazonosságát igazoló dokumentumokat. A Twitter-fiók esetében a hozzátartozók igényelhetik a fiók törlését, deaktivizálását. Ehhez a Twitter speciális űrlapot biztosít, amelyet ki kell tölteni, és csatolni kell a szükséges dokumentumokat. A YouTube-on a közvetlen családtagok és meghatalmazottak lezárhatják egy elhunyt személy fiókját és bizonyos esetekben a YouTube elérhetővé teheti a szerettei online fiókjának tartalmát.

A TikTok a fentiektől eltérő gyakorlatot alkalmaz, ugyanis ha egy fiók 180 napig vagy annál hosszabb ideig inaktív marad, a felhasználónév visszaállítható egy véletlenszerű numerikus felhasználónévre, ami a halott TikTok-felhasználókra is vonatkozhat. A LinkedIn pedig lehetővé teszi, hogy a felhasználókat elhunytként jelentsék, és az oldalon található űrlapok lehetővé teszik a fiók törlésére vagy megemlékezésre irányuló kérelmeket. A megemlékezéshez és a törlési kérelmekhez az elhunyt halálának időpontja és a gyászjelentés linkje szükséges. A hozzátartozóknak tisztázniuk kell az elhunyttal való kapcsolatukat, és jogi dokumentumokat kell benyújtaniuk, amelyek bizonyítják, hogy jogosultak a felhasználó nevében eljárni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában