2019.03.13. 17:30
Elvarázsol ez az Időkerék – Bullás József festőművész képeiből nyílt tárlat
Vasarely művészetét, az opartot helyezi új dimenziókba Bullás József festőművész, a PTE tanára, akinek Időkerék című átfogó életmű tárlatán közel száz nagy méretű alkotás látható a Zsolnay-negyed m21 galériájában.
Fotó: Tóth László
– Ha Vasarely ma élne, hasonlóan építkezne az optikai csalódás lehetőségeire. Az ön képein is új terek nyílnak az opartból, új vonalakkal, síkokkal, rétegekkel?
– Bizonyosan látható itt néhány festmény, ami Vasarelynek is tetszene. De azért ez már egy egészen más formavilág és jelentősen eltér a technikai megvalósítás is.
– Mióta létezik pécsi szál az életében?
– A nyíregyházi múzeumban a 70-es években Lantos Ferenc tartott rajzkurzust, ahol rögtön híve lettem a munkásságának. Még messzebbről indítva, egy gimnáziumi osztálykiránduláson a pécsi Modern Magyar Képtárban láttam egy Hencze Tamás képet, mely a festő pálya felé irányított, egy ilyen technikával készült művemmel vettek fel a Képzőművészetire is. Az ezredforduló előtt az Ernst Múzeumban egy időben volt egyéni kiállításunk Lantos Ferenccel.
– Mikortól meghatározó a „vasarelys” technika a művein?
– Az új évezredben, bár ecsettel hullámmozgásokat és optikai hatásokat már korábban is ábrázoltam. Az elején nem is annyira Vasarely, mint Hantai Simon hatott rám, és később Keserü Ilona is.
– Miért kódszám a képek címe?
– Mert ez egy vizuális műfaj nem verbális és ezzel is szeretném kizökkenteni a nézőt egy olyan másik világba, ahol kénytelen önmagát újra gondolni. Amúgy az opart festészetet, és Vasarelyt most újra felfedezik. Nem véletlen, hogy Párizsban a Pompidou Központban most nyílt átfogó Vasarely-kiállítás.
– Jól látom, hogy van valami sokkoló az ön opart technikájában?
– Volt tárlatvezetésem Párizsban, ahol egy 14 éves gyerek rosszul lett a rázuhanó térhatásoktól, epileptikus hajlam esetén például kifejezetten nem ajánlott ilyen képeket nézni.
– Hogy került Pécsre oktatni?
– Többször is hívtak tanítani többfelé, azonban csak három éve éreztem úgy, hogy feltorlódott bennem rengeteg kimondandó gondolat és Pécset választottam.
– Mit csinál a festőművész a műterem kötelékein kívül?
– Munkamániás vagyok, évente száz kisebb-nagyobb méretű festményem születik. Ha mégis lazítok, akkor főzök, a francia, thai, mediterrán és magyar konyha receptjei szerint.
Oktat a PTE Művészeti Karán is
Bullás József 1958-ban született Zalaegerszegen. Az általánost Nyíregyházán járta ki, ott is érettségizett a Vasvári Pál Gimnáziumban. Rajz-földrajz szakon kezdett a helyi főiskolán, majd felvették a Képzőművészeti Főiskolára, ahol 1986-ban mesterként végzett. Többek között Derkovits nívódíjat, Herman Lipót-díjat, Munkácsy-díjat is kapott. A PTE Művészeti Kar Festészeti tanszékén tanít három éve festészeti technikát, térábrázolást, és van egy festő osztálya. Felesége, Éva korábban galériát vezetett. Lányuk Rozi 18 éves, gimnazista. Budapesten élnek.