egészség

2018.03.27. 07:00

Végtagvesztéshez is vezethet az érszűkület

Az észrevétlen betegségek közé tartozik az érszűkület, amely akár a lábak amputációjához is vezethet. Éppen ezért fontos a szűrés, a betegség korai felismerése, erre szervezték meg az Érszűkület Napot.

Hajdu Zsolt

Több betegséget is diagnosztizáltak az idén ötödik alkalommal megszervezett Érszűkület Napon, amelyet Pécsett, a Klinikai Tömbben tartottak csütörtökön. A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság az előző évekhez hasonlóan ingyenes kockázatfelméréssel, tanácsadással és tájékoztató kiadványokkal várták az érdeklődőket. Idén a dohányzás, mint a legfontosabb kockázati tényező állt a figyelem középpontjában. A szűrővizsgálatok aktualitását az adja, hogy az érszűkület Magyarországon négyszázezer embert érint.

A szakemberek felhívták a figyelmet, hogy az alsó végtagi verőérszűkület sokáig észrevétlen maradhat, részben a tünetmentes formák, részben a hasonló tüneteket mutató egyéb megbetegedések miatt. A lábakban lévő erek szűkülete ugyanaz a betegség, mint a szívkoszorúerek vagy az agyban lévő erek hasonló betegsége, így az okozott tünetek is hasonlóak. A szívkoszorúerek betegsége például mellkasi fájdalmat okoz, előbb terhelés közben, később pedig nyugalmi állapotban is.

A legsúlyosabb következmény pedig az infarktus, a szívizomelhalás. Az alsó végtagi érszűkület hasonló tüneteket, leginkább fájdalmat okoz a lábban, előbb terheléskor, majd már nyugalomban is. A legsúlyosabb következmény pedig itt is a szövetelhalás, ami amputációhoz vezethet.

Az alsó végtagi érszűkület legfontosabb kockázati tényezői a kor, a magasvérnyomás-betegség, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség, valamint örökletes tényezők is szerepet játszanak.

Hétezer vegyi anyag egy slukkban

A dohányzás a szervezet szinte minden szervét károsítja, számos betegséget okoz. A dohányfüst több mint hétezer vegyi anyag halálos keverékét tartalmazza, ezek közül több száz ártalmas, és hetven rákot okozhat. A dohányzás abbahagyása növeli a hosszú távú túlélést az érszűkületben szenvedő betegeknél, sőt egyes tanulmányok azt mutatták, hogy leszokás esetén az érszűkület tünetei is javulnak. A nyugalmi fájdalom, a kritikus végtagi keringészavar megjelenése a dohányzás abbahagyása után csökken. Egy vizsgálatban a folyamatos dohányzók 16 százalékánál alakult ki nyugalmi lábfájdalom hét év alatt, míg az egykori dohányosoknál ilyen egyáltalán nem jelentkezett! A végtag amputáció aránya is magasabb azoknál, akik továbbra is füstölnek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában