2 órája
100 Tagú Cigányzenekar Ünnepi koncertje
100 Tagú Cigányzenekar Ünnepi koncertje
Pécs – Kodály Központ (7622 Pécs, Breuer Marcell sétány 4.)
2024. 12. 27., péntek
Teremnyitás: 18:30, koncertkezdés: 19:00
A rendezvény két felvonásban, szünettel kerül megrendezésre!
A világhírű 100 Tagú Cigányzenekar újra Pécsett! A Hungarikum és Magyar Örökség-díjas társulat 50 fős zenekara nagyszabású, két felvonásos ünnepi koncertet ad a pécsi Kodály Központ hangversenytermében december 27-én, pénteken. A kulturális csemegének számító program feledhetetlen élményt kínál közönségének. A zenekar Lendvai Csócsi József, sokszorosan kitüntetett főprímás vezetésével érkezik a megyeszékhelyre. Kétrészes műsoruk repertoárjában közkedvelt klasszikusok dallamai, virtuóz cigányzene és népzenei művek kapnak helyet, melyeket különleges és egyedi hangszerelésben, csak a „100 Tagúra" jellemző hangzásvilággal élvezhetünk.
A nagy érdeklődésre való tekintettel és az elmúlt évek tapasztalataiból kiindulva a helyjegyeket érdemes időben megváltania mindazoknak, aki nem akarnak lemaradni erről az örök élményről! Az esemény nagyszerű zenei élmény, családi program, a belépő pedig értékes, kiváló karácsonyi ajándék lehet minden korosztály számára.
Jó szórakozást, és Boldog Ünnepeket, valamint Újévet Kívánunk!
Belépő: 14.990 Ft
Elővétel:
Online: https://www.tixa.hu/100-tagu-ciganyzenekar_pecs_20241227
valamint papírjegyek kaphatóak a Kodály Központ jegypénztárában!
Infó: http://kulturalom.hu/
A 100 Tagú Cigányzenekar
A zenekar létrejöttét, megalakulását 1985 áprilisában szomorú esemény inspirálta. Az akkori prímáskirály temetésére, a hagyományok szerint több száz zenész gyűlt össze az ország minden tájáról. Régi cigány szokás szerint, muzsikával kísérték végső útjára a felejthetetlen muzsikust és nótaszerzőt id. Járóka Sándort. A jelenlévők közül sokan úgy gondolták, nem csak ilyen fájdalmas eseménynek kellene összehoznia a kiváló cigányzenészeket. Megfogalmazódott, hogy egy jól szervezett, nagy létszámú, koncertképes zenekarra van szükség, mely betölti a több éve fennálló szellemi űrt.
Ezek után az alapítók – Berki László, Mészáros Tivadar, Boross Lajos, nekifogtak, hogy a tervet megvalósítsák. Több hónap szerevezőmunka után 1985. november 2-án megalapították, hivatalos nevén a “Budapest Cigányzenekar Országos Kulturális Egyesületet”, csak később lett a muzsikusok által “elkeresztelt”, és az attól kezdve világhírű 100 Tagú Cigányzenekar elnevezés.
Majd az évtizedek alatt Afrika, Amerika, Ázsia, Ausztrália, és Európa számos területét bejárták, és muzsikáltak ott nagy sikerrel. Megalakulásuk óta folyamatosan jelen vannak a hazai és a nemzetközi zenei életben.
A Magyar Örökség Díjat 2000-ben nyerték el, ugyanebben az évben bekerültek a Guinness Rekordok Könyvébe is. A 100 Tagú Cigányzenekar fennállása óta 21 CD-t, 5 DVD-lemezt jelentetett meg, ebből 8 platina, 14 aranylemez lett. Számos rádió és TV felvétel készült róluk, a Magyar Rádió Nívódíját és több hazai és nemzetközi fesztivál szakmai díját nyerték el.
2014. március 18-án, „A ZENEKAR VILÁGHÍRŰ MŰVÉSZI ÉS HAGYOMÁNYŐRZŐ GYAKORLATA” néven került be a Hungarikumok Gyűjteményébe, ezáltal JOGOSULT A HUNGARIKUM KITÜNTETŐ CÍM HASZNÁLATÁRA.
A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény pontosan körülhatárolja a hungarikum fogalmát.
Eszerint a hungarikum gyűjtőfogalom, amely egységes osztályozási, besorolási és nyilvántartási rendszerben olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítménye.
Zenészei, a zenekar fennállása alatt, több Kossuth-díjat, Magyar Köztársasági Érdemkereszt több fokozatát (bronz, ezüst, arany), és számos egyéb megtisztelő kitüntetést és díjat díjat nyertek el.
Pécsett, a Kodály Központ nyitása, 2011. óta rendszeresen visszajáró fellépők. Koncertjeik mindig különleges hangulatot, felejthetetlen kulturális, zenei csemegét nyújtanak a publikumnak. Elmondhatjuk, hogy az év végi pécsi fellépés, immár 14 éves, sikeres hagyomány.