2 órája
Mobil klíma: mobilitás és kényelem a hőség elleni küzdelemben
Az elmúlt években egyre forróbbak a nyarak, a hőség pedig nagy terhelést ró az emberi szervezetre. Beltéren ezért szinte megváltást jelent, ha rendelkezünk légkondicionáló berendezéssel. Sok esetben azonban nehéz vagy lehetetlen megoldani a hagyományos split klíma telepítését, de az is problémát jelenthet, hogy a szakembereknél kell hosszú heteket várni a beszerelésre.
Forrás: freepik
Ilyenkor jó választás lehet a mobil klíma, amit akár magunk is telepíthetünk. Cikkünkben körbejártuk, mikor érdemes mobil klímát választani, mik az előnyei és hátrányai. De arról is szó lesz, mire kell figyelni a vásárláskor.
Mi is az a mobil klíma és mitől más, mint a telepített légkondi?
A hagyományos split klíma egy beltéri és egy kültéri egységgel rendelkezik. A kettő között egy csőrendszerben hűtőközeg kering, amely a beltéri levegő hűtését biztosítja, és elvezeti a felesleges hőt. Mivel a hűtőközeg gáz halmazállapotú, és nem megfelelő szerelés esetén elszivároghat, ezért a hagyományos klíma felszereléséhez mindenképp szaktudás szükséges.
Ezzel szemben a mobil klíma úgynevezett monoblokk klíma, tehát a hűtéshez szükséges minden elem egyetlen egységben található, legtöbbször a beltéri egységben. Így nem szükséges szakember segítsége, a felhasználónak csak elég áramforráshoz csatlakoztatni a klímát és elhelyezni a forró levegőt kivezető csövet. Ehhez elegendő egy ablak-, vagy ajtónyílás, bár ha hatékonyabb működést szeretnénk, akkor előnyös lehet egy lyukat fúrni a falba.
A mobil klíma előnyei
A könnyű telepítésen kívül a mobil klímának számos más előnye is van. A legfontosabb, hogy nevéhez hűen ez a berendezés könnyen mozgatható, akár egyik helyiségből a másikba. Így mindig ott hűt, ahol éppen a legnagyobb szükség van rá. Ráadásul – ha megfelelő méretű az autónk –, akkor utazásra, nyaralásra is magunkkal vihetjük a készüléket.
A legtöbb mobil klíma ezen kívül párátlanít is, ami a fülledt napokon vagy párás helyiségekben igazi megváltást jelent. Ráadásul ma már sok készülék rendelkezik fűtés funkcióval is – így például nyáron hűtheti a tetőteret, télen pedig fűtheti a garázst. További előnye még, hogy ára a split klímákhoz képest gyakran kedvezőbb, így azok számára is elérhető, akik a hagyományos légkondi telepítését nem engedhetik meg maguknak.
A mobil klíma hátrányai
Természetesen a mobil klímának van néhány hátránya is. Talán a legfontosabb, hogy ezek a készülékek viszonylag zajosak, ami az arra érzékenyeknek problémát jelenthet. Sok berendezés rendelkezik éjszakai üzemmóddal, ami halkabb működést, de egyúttal kisebb teljesítményt is jelent. További hátrány még, hogy a mobil klíma több energiát fogyaszt, mint hagyományos társai.
Mikor érdemes mobil klímát választani?
Sok olyan eset van, amikor a mobil klíma remek választást jelent:
• Ha nem telepíthető split klíma – például műemlékvédelem miatt, vagy mert albérletben lakunk;
• Ha viszonylag ritkán használnánk a készüléket, tehát nem éjjel-nappal menne;
• Nyaralókba, hétvégi házakba is költséghatékony megoldás;
• Ha szeretnénk magunkkal vinni az egységet – akár költözés vagy sűrű utazás, ingázás miatt.
Mire figyeljünk a vásárlásnál?
A mobil klíma kiválasztásánál első számú szempont a teljesítmény – hiszen ez határozza meg, hogy az adott készülék valóban képes lesz-e kiválasztott helyiséget hatékonyan lehűteni. Bár a szükséges teljesítményt az adott helyiség hőterheltsége befolyásolhatja, általánosságban elmondható, hogy egy 30 m2 alatti helyiség hűtéséhez a 2,6 kW teljesítmény elegendő. Ennél nagyobb helyiséghez inkább a 3,5 kW teljesítmény javasolt.
Ezen kívül mindenképpen figyeljünk a zajszintre, illetve érdemes tájékozódni arról is, hogy milyen extra funkciókat tud a kiválasztott modell. Sok modern készülék például már telefonról is vezérelhető, és „okos” funkciókkal is el van látva.
Összefoglalva a fentieket, a mobil klíma még mindig kényelmes és hatékony alternatíva a telepített klímákkal szemben, így – a felsorolt esetekben – mindenképpen érdemes beruházni rá.