2 órája
Felújításokkal telt az elmúlt pár év Gyöngyösmelléken
Az elmúlt években nagy fejlődésen ment keresztül Gyöngyösmellék. Megújultak a középületek, a játszótér, a templomok. A szennyvízberuházással kapcsolatban várják a pályázati lehetőségeket, ez nagyon időszerű lenne a település teljes közművesítése érdekében.
A környékre települt olajkitermelő vállalattól évek óta jelentős iparűzési adó érkezik Gyöngyösmellék Község Önkormányzatához. Ebből az összegből folyamatosan épül-szépül a település, s a lakosok támogatására is jut belőle. Schán Mária 2010-óta polgármester a településen, regnálása óta számos nagyobb beruházással készültek el. A középületek felújítása előtt fontosnak tartották, hogy az utakat is rendbe hozzák, ez már korábban elkészült. Felújították az összes bekötőutat, az önkormányzati utakat. Az összes folyamatban lévő projekt lezárult, mindenhol megvolt az átadás.
A polgármesteri hivatal felújításának első ütemében teljes belső felújítás történt. Majd jött a külső felújítás, ami magába foglalta a hőszigetelést, burkolást, színezést. Ennek folytatása volt az udvar parkosítása. Az épület háta mögött lévő udvar (kis tóval) parkosítása is megtörtént, a hivatal előtt pedig parkolót alakítottak ki, hogy az ott dolgozók, ügyeket intézők tudjanak hová parkolni. A kocsma és bolt épülete teljesen elkészült, napelemek is lettek ide felszerelve.
A játszótér is megújult, körbe lett kerítve teljesen, új játszóeszközök lettek telepítve, pályák lettek kialakítva. A közterületek rendbetétele, virágosítása is megtörtént, a játszótéren és a temetőben, templom előtti téren is megszépült a környezet.
– kezdte a projektek ismertetésével a polgármester.
A református és a katolikus templom felújítására is biztosított forrást a község, a kivitelezést az egyházak koordinálták. Mindkét templom külső-belső megújuláson esett át. A tájházzal kapcsolatos beruházás is teljesen elkészült. Itt volt egy pince, azt is felújították, a parkosítás itt is megtörtént. A tájházban a településről és a környező településekről származó tárgyakat, emlékeket mutatják be, ez most van berendezés alatt. A körülbelül 200 férőhelyes kultúrház - amely egyben a közösségi ház is - felújításával készültek el a legutóbb. Az öreg épület kívül-belül megújult. A villamossági rendszert teljesen kicserélték, a fűtéskorszerűsítés is megtörtént, valamint aljzat csere. Kívülről a teljes régi vakolat le lett szedve és újra lett vakolva az épület, teljes hőszigetelés mellett. A közbiztonság érdekében kamerarendszer működik a településen, melyet az elmúlt időszakban sikerült bővíteni is.
A szennyvízberuházás nagyon fontos lenne
A szennyvízberuházásra Kétújfalu gesztorságával több környékbeli település közösen pályázna.
Az égető, legsürgősebb dolog lenne a szennyvízhálózat megépítése. Nyolc társtelepülés van, úgyhogy ezt nyolcan közösen valósítanánk meg.
– fogalmazott Schán Mária.
Más nagyobb beruházást most egyelőre nem tervezünk, mert mindent ettől teszünk függővé, hogy sikerül-e a szennyvízberuházás, s ez mennyibe fog kerülni.
Harc a lakosságfogyás, elöregedés ellen
A környező településeken igen nagy probléma az elöregedés, a fiatalok elköltözése a községekből, ezáltal a népességszám is egyre fogy. Gyöngyösmellék infrastrukturálisan jó lehetőségeket biztosít a családok számára, vonzó, fejlődő, folyamatosan szépülő település.
Az elöregedés valamennyire nálunk is jelen van, az idősebb korosztály, a 80 felettiek szépen lassan mind kihalnak. A 14 éves kor alatt lévő gyerekek száma 50 körül van. A helybeliek, azok, akik egyébként is gyöngyösmellékiek azok próbálnak itt maradni. De vidékről nem nagyon költöznek be, szeretnénk, ha ez változna.
– zárta gondolatait a polgármester.
Öt hektáron termelnek különféle zöldségeket
Gyöngyösmelléken a közfoglalkoztatási programban jelenleg lényegesen kevesebb főt foglalkoztatnak mint korábban, volt olyan időszak is, amikor 75 fő dolgozott, most már csak 22-en vannak. Az ő feladataik közé tartozik a közterületek, az árkok és mezőgazdasági utak karbantartása, többhektárnyi területet kell karbantartaniuk.
Most már lassan azon kell gondolkodnunk, hogy a szükséges feladatokat, a közterületek rendben tartását hogy fogjuk tudni ellátni ennyi fővel.
– ismertette a polgármester.
Hét darab temetőnk van, egy jelenleg is használatban lévő, a többi pedig régi, lezárt temető, sírparkok. Nem szeretnénk elhanyagolni a régieket sem. A temetők környezetének rendezését is a közfoglalkoztatottak végzik el.
A közterületi szépítésén kívül zöldségtermesztéssel is foglalkoznak a közmunkások, összesen közel 5 hektáron termelnek különféle zöldségeket, melyeket a lakosok vásárolhatnak meg jelképes összegért. A fő profiljuk mindig is a hagyma volt, emellé jön a burgonya, uborka, sárgarépa, zöldség, bab.
A szociális tűzifa programban is minden évben részt vesz a település, idén már ki is osztották a tűzifát. A programból 1 köbméter jutott minden családnak, és ahhoz még az önkormányzat saját pénzből vásárolt 2 köbmétert, tehát összesen 3 köbmétert kapott mindenki. Az önkormányzat ezen kívül is igyekszik támogatni a lakosságot, mikuláskor és húsvétkor is édességcsomagot kapnak a gyerekek. A családokat beiskolázási segéllyel támogatják. Gyereknapot tartanak, mikulás ünnepséget, karácsonyi műsort is.
A település vezetői
A közel 300 lakosú község Baranya vármegye nyugati széle közelében fekszik, Szigetvár vonzáskörzetében, a város központjától légvonalban 10, közúton 13 kilométerre délnyugatra. Észak felől Pettend, északkelet felől Kistamási és Molvány, kelet felől Várad, dél felől Kétújfalu, délnyugat felől pedig Szörény települések a szomszédai. Közigazgatási területén áthalad a Szigetvárt Sellye térségével (Drávafokkal) összekötő 5808-as út, így ezen közelíthető meg mindhárom említett település felől. Gyöngyösmellék nevét 1536-ban említették először az oklevelek. A magyarok lakta falu a török időkben is folyamatosan lakott hely volt. Az 1800-as években birtokosok voltak a faluban a gróf Andrássyak, valamint Kuchenek Henrik is. Gyöngyösmellék körjegyzőségi hely volt. A településhez tartozott Szentmihályfapuszta is, ami később átkerült Kétújfaluhoz.Az 1900-as évek elején Somogy vármegye Szigetvári járásához tartozott. Az 1950-es megyerendezéssel a korábban Somogy vármegyéhez tartozó települést a Szigetvári járás részeként Baranyához csatolták.
Gyöngyösmellék polgármestere Schán Mária. A képviselő-testület tagjai: Csonka Vivien, Kaszti Imre, Mészáros Gyula és Schán József. Roma nemzetiségi önkormányzat működik a településen, elnöke Gomán Katalin. Jegyző: dr. Hegyi Viktor Imre. Háziorvos dr. Vilyevácz Ilona. Falugondnok: Orsós Zoltán. A református lelkész Unger Károly, a katolikus plébános Keczely Károly. A gyöngyösmelléki gyerekek a Kétújfalui Konrád Ignác Általános Iskolában tanulnak.
Az önkormányzat elérhetősége: 7972 Gyöngyösmellék, Szabadság tér 3. Tel.: 73/342-016.