Hirdetés

2024.06.05. 08:00

Jól gazdálkodtak Felsőszentmártonban a rendelkezésre álló forrásokkal

A Felsőszentmártoni Horvát Nemzetiségi Óvodában több mint 20 millió forint pályázati forrásból minisportpálya került kialakításra a gyerekek nagy örömére, az óvodai szobák pedig új, laminált padlóval lettek burkolva.

PR cikk

Tizenhárom éve, 2011 óta vezeti a települést Várnai Levente polgármester. Amikor hivatalba lépett, közel 70 millió forint költségvetési hiány volt az önkormányzat tekintetében. Az első ciklusban sem tiszteletdíjat, sem költségtérítést nem vett fel. Köszönhetően ennek is és a lobbitevékenységének, ez a hiány mérséklődött. Mire 2013-ban a konszolidációra került sor, addigra kevesebb mint a fele maradt meg az összegnek. A jelenlegi képviselők sem vesznek fel tiszteletdíjat vagy útiköltséget. A polgármester tisztségét jelenleg is társadalmi megbízatásban látja el, tiszteletdíját csak az állami támogatás mértékéig kérte megállapítani. Az önkormányzatnak nincs hitele vagy kifizetetlen számlája, jelentős megtakarítással rendelkezik.

 

Az elmúlt évek sikeres beruházásai, fejlesztései

A sikeres beruházásokról a polgármester számolt be. Mint mondta, a jelenlegi ciklusban a kormány által meghirdetett gazdaságélénkítő program keretében megvásároltak és felújítottak egy eladósorba került ingatlant, amelyből vendégházat alakítottak ki. A Szent Márton Vendég- és Gyógynövényház 10 szobából álló, klimatizált, 25 férőhelyes szálláshely lett, bevételt teremtő beruházás. Fontos kiemelni a munkahelyteremtő szerepét is, 2 fő foglalkoztatását biztosítja. Ehhez kapcsolódóan, a Belügyminisztérium által támogatott pályázati forrásból pedig kegyhelyet alakítottak ki a „Žuticaban”.

A Magyar Falu Programban orvosi műszer- és eszközbeszerzésre nyertek pályázatot. Megújult a helyi ravatalozó, urnafal épült. Sikeresen működik a településen a falugondnoki szolgálat is, új buszt szerzett be az önkormányzat, ehhez önerőből utánfutót is vásároltak. A közmunkaprogram keretében önjáró fűnyírótraktor, fűkaszák, nagy teljesítményű paprikaszáritó és daráló is beszerzésre került. Több utcában is felújították az útburkolatot, és a legrosszabb járdaszakaszok is felújításra kerültek. Megújult a Fő és Szent László utca aszfaltos útburkolata is.

Martince-i csemege néven, saját márkával fut már a közmunkaprogram keretében termelt fűszerpaprika, a tavalyi évben közel 250 kilogramm termett, jelentős árbevételt jelentve. Elhagyott ingatlanok közcélra történő megvásárlása is történt, itt tárolják az összes megvásárolt eszközt, itt történik a saját márkás paprika feldolgozása is.

 

Fejlesztések a nemzetiségi óvodában

A Felsőszentmártoni Horvát Nemzetiségi Óvoda felújítása is megvalósulhatott. Több mint 20 millió forint értékben pályázati forrásból mini sportpálya került kialakításra a gyerekek nagy örömére, az óvodai szobák pedig új, laminált padlóval lettek burkolva. Új televízió és laptop segíti az óvodai dolgozók munkáját. A horvát nemzetiségi önkormányzatnak köszönhetően pedig megújult az óvoda gyermekbútorzata. Felújították az óvoda már elavult elektromos hálózatát és az épület előtti, utcafronti járda teljes felújítása megvalósult, az épület körüli járda pedig új burkolatot kapott.

 

További beruházások pályázatokból, önerőből

Az önkormányzat önerőből is több beruházást, kisebb-nagyobb projektet valósított meg. Az egészségház és az orvosi rendelő tető- és csatornacseréje is így történhetett meg, továbbá a rendelő tekintetében széles, mentő fogadására is alkalmas betonozott híd épült. Az épület előtti járda is megújult, mely védőkorláttal egészült ki. Az orvosi rendelő kerítését és kiskapuit is felújítottuk. Az önkormányzati hivatal mögött pedig színvonalas játszóteret alakítottunk ki, szintén önerőből. Az évtizedek óta lyukas hidroglóbusz cseréje is megtörténhetett

 – sorolta a polgármester.

A horvát nemzetiségi önkormányzati pályázatából napelemes rendszer került az önkormányzati hivatal épületére. 

 

Befejeződött a Sellyei Kistérség ivóvízminőség-javító programja, aminek Felsőszentmárton is részese volt. A település tekintetében vannak minőségi hiányosságok, ám mivel a víziközmű szolgáltatás állami tulajdonba került, az önkormányzat nem pályázhat a minőség javítására, csak jelezheti a problémát. Ezt folyamatosan meg is teszik annak érdekében, hogy egészséges ivóvíz álljon a lakosság rendelkezésére.

Várnai Levente a jövőbeni terveket, célokat is ismertette.

Idősek számára nyitnának lakóotthont

A Felsőszentmártoni Általános Iskola jelenleg nincs kihasználva. Ugyanis a felső tagozatot Sellyére vitték, az alsó tagozatba is kevesen járnak. Az épület kihasználatlan részét szeretnék leválasztani, és ebből alakítanának ki egy Idősek lakóotthonát. Ez nem kimondottan szociális otthon lenne, hanem egy lakóotthon, ami inkább apartmanra hasonlít. A beruházással amellett, hogy az időseknek, nyugdíjasoknak biztosítanának lakhatást és felügyeletet, munkahelyeket is teremthetnének helyben.

Csónakmegálló a Dráván

A Baranya Vármegyei Önkormányzattal, a Duna-Dráva Nemzeti Parkkal és több önkormányzattal együttesen a Dráván Felsőszentmártonnál egy csónakmegállót szeretnének létrehozni filagóriával. Megvalósulhatna itt egy sólyapálya, ahol a csónakokat vízre lehet bocsájtani és ki is lehet kötni majd. Kavicsozott út lenne végig és akadálymentesített parkolót is építenének.

A szennyvízpályázat

Mint arról Várnai Levente beszámolt, a szennyvíz-pályázat előkészítési fázisa már megtörtént. Létrehoztak egy Dráva-menti agglomerációt Felsőszentmártoni gesztorsággal, központtal, több településsel karöltve, amely még Somogy vármegyébe is átnyúlik.

Ez a pályázat már elő van készítve, jelenleg az EU-s forrásokat várják és azonnal elindulhat a kivitelezés

– fogalmazott a polgármester.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában