Közélet

2013.01.15. 16:47

PTE: nem romlott a helyzet a gazdasági főigazgató szerint

A 2012-es év a fegyelmezett gazdálkodásról szólt a Pécsi Tudományegyetemen. Kíváncsiak voltunk, vajon 2013 milyen lesz – erről beszélgettünk dr. Krutki Józsefnéval, az egyetem gazdasági igazgatójával.

Fülöp Zoltán (Dunántúli Napló)

– Kezdjük a negatív oldallal. A tavaly év végén bejelentett, összesen 700 millió forintos kormányzati zárolás minden valószínűség szerint elvonássá alakul. Lehet ezzel a helyzettel kezdeni valamit?

– Lehet, mivel fel tudtunk készülni erre. Igaz, egyáltalán nem volt örömhír novemberben, hogy az év végén ismét sok százmillió forintról mondhatunk le. Hat hét alatt reális gazdasági döntéseknek nincs meg a kifutási idejük. Ráadásul most úgy történt, ahogy a legrosszabb forgatókönyvekben: egyik nap még a számlánkon volt a pénz, másik nap már nem. De így is elkerültük a komolyabb problémákat, mivel szigorú, kockázati tartalékokra alapozó tervet készítettünk a 2012-es évre. És ezt végig is vittük, kompromisszumok nélkül.

[caption id="" align="alignleft" width="334"] „Tavaly is voltak nehézségeink, ám 2013-ban valószínűleg még keményebb lesz a helyzet”
[/caption]

– Azért konkretizáljunk kicsit ezen a téren! A leépítésekre gondolok…

– A törzskarban, az adminisztrációban valóban szükség volt létszámcsökkentésekre, igaz, szerencsére nem olyan mértékűre, hogy az mondjuk, a működést veszélyeztette volna. Ezeket végre is hajtottuk. Nehéz döntés volt, de ez jelentette a biztosítékot a továbbélésre.

– Gondolom, a szénszünet meglépése sem volt könnyű döntés. Ez a napokban ért véget. Ezzel valóban sokat lehetett spórolni?

– Igen. De ennél is fontosabb talán, hogy az egésznek volt egy üzenetértéke is.

– Amely reményeik szerint el is jut az érintettekhez?

– Bízom benne, hogy igen, annál is inkább, mert fölöttébb lényeges, hogy a 2013. év gazdálkodására vonatkozóan is elfogadható megállapodás szülessen.

– De ebben a pillanatban semmit sem tudunk arról, mi lesz 2013-ban. Nevezetesen, hogy mennyi lesz az annyi – hány új diák jön Pécsre, mennyi lesz utánuk az állami támogatás, és így tovább.

– Ez igaz. Már 2012-ben is voltak nehézségeink, amelynek kis része az oktatásban is lecsapódott, ám 2013-ban valószínűleg még keményebb lesz a helyzet. Az új finanszírozásról csak részleges ismereteink vannak, de a jelek komoly forráshiányra utalnak. Próbálunk mindenre felkészülni, de amíg nem tudunk semmit a támogatás mértékéről, addig nagyon nem tervezhetünk. Tény, hogy kimenő a rendszer, azaz azokkal a diákokkal, akik már itt vannak, számolhatunk – de hogy mennyien lesznek jövőre, meg azután, meg azután, azt nem tudjuk felmérni.

– A klinikák terén, a közelmúltban azonban egy örömhírről is beszámolhattunk: összesen 900 millió forint érkezett az Országos Egészségügyi Pénztártól. Megvolt a helye a pénznek?

– Persze. Ez a fajta „kasszasöprés” minden évben eljön, az OEP decemberben szét szokta osztani az év végi maradványokat. Idén 900 millió jutott nekünk, amelyet teljes egészében a szállítói állomány rendezésére fordítottunk. A működés pontos finanszírozása, s a múltbéli terhek lepakolása ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövőnek felkészülten vágjunk neki. Összességében a legnagyobb erény, hogy a 2012. év fegyelmezett gazdálkodásának következtében a tavalyi konszolidációhoz képest nem romlott a Pécsi Tudományegyetem helyzete.

Tavaly jelentősen csökkentek a szekrénykészletek a Klinikai Központban

A PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM Klinikai Központja immár évek óta az intézmény költségvetésének meghatározó tényezője. A KK ugyanis hosszú ideje veszteséges, s évről évre folyamatos kihívást jelent ennek csökkentése. A tavalyi esztendő mindenesetre bizakodásra adhat okot: ha összevetjük a 2011-es és a 2012-es év végét, megállapíthatjuk, hogy a veszteség körülbelül egymilliárd forinttal csökkent.

– FONTOS megjegyezni, hogy a racionalizáló intézkedések nagy része az egyetem egészét érintették – fűzte hozzá Krutki Józsefné. – A költségeken például úgy tudtunk visszavenni, hogy a felhalmozott tartalékkészleteket jelentősen csökkentettük, azaz kevesebb anyag- és gyógyszerköltséggel oldottuk meg 2012-ben a feladatot mint 2011-ben anélkül, hogy a betegellátás sérült volna. És az sem mellékes szempont, hogy a Klinikai Központ és az Általános Orvostudományi Kar együttműködése elevenebbé vált, s így a problémás helyzetek kezelése (amelybe a financiális kérdések is beletartoznak) lényegesen gördülékenyebb.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!