Kék hírek, bulvár

2013.02.22. 18:20

A betiltott dizájnerszerek helyett vannak nagy visszatérők

Újra megtalálhatóak az éjszakában a ’90-es évek végétől divatos, nem természetes anyagokból álló olyan illegális kábítószerek, mint például az extasy, amelyeket a dizájnerdrogok söpörték le a színről. Nagy sláger a még legális bódító pentakirstály is.

Babos Attila (Dunántúli Napló)

Partibusz járja a múlt hét óta a pécsi utcákat hétfőtől szombatig, éjjelenként, hogy menetrend szerint, biztonságosan hazaszállítsa a bulizókat. Az ötletgazdát, Szemelyácz János pécsi addiktológust, az INDIT Közalapítvány elnökét arról kérdeztük, hogy manapság mivel bódítják magukat a fiatalok az éjszakában szerte az országban.

A szakember érdeklődésünkre azt mondta, a függőséget okozó szerek közül a fiatalok körében még mindig az alkohol jelenti az egyik legnagyobb problémát. A nem illegális, de kábítószerként használt szerek közül ugyanakkor a pentakristály nevű szer a legelterjedtebb. Ezt orrba felszívva, és intravénásan egyaránt alkalmazzák, nyilvánvalóan attól függően, hogy valaki milyen „kemény” drogos. Az addiktológus szerint elképzelhető azonban, hogy ez a drog is hamarosan tiltólistára kerül majd, például a Ginához az egyik első úgynevezett dizájnerdroghoz, és több társához hasonlóan.

---------------------------------------------------------------------------
Szavazzon a középső hasábban! Az ön rokonságában előfordult-e már drogprobléma?
---------------------------------------------------------------------------

A korábban is illegálisnak számító serkentők közül Szemelyácz János információi szerint visszajött, és újra egyre népszerűbb a régi extasy, illetve az amfetamin-származékok, amelyek itthon igazából a kilencvenes évek végén, a kétezres évek elején bukkantak fel nagymértékben. Ezeknek egyebek mellett amiatt áldozott le az elmúlt években, mert felbukkantak az egy időben legálisan megvásárolható dizájnerdrogok. Azzal azonban, hogy ezek jó részét tiltólistára helyezték, a fiatalok azt mondják, hogy akkor inkább az erősebb, „jobb anyagért” fizetnek, és vállalják a lebukás kockázatát, így bukkant fel ismét például az extasy nagyobb mértékben.

Már a fű is „bio”

Mint megtudtuk, a természetes és a mesterséges marihuána is dívik a fiatalok között, habár a „fű” hagyományosan az egyik legtöbbek által kipróbált illegális szer volt mindig is. A mesterséges marihuána amiatt népszerűbb a fiatalok körében, mert olcsóbb, s ráadásul, kissé megtévesztően, a biomarihuána néven is emlegetik, miközben egyébként egy JVH-tartalmának köszönhetően ható, teljesen szintetikus, emiatt veszélyesebb szerről van szó.

Gyógyszergyári körülmények, hasonlóan a doppinghoz

Az élsportban használt illegális dopping működési rendszeréhez hasonló elven szervezhetik meg a pécsi addiktológus szerint az ideig-óráig legális drogutánpótlást. Szemelyácz János úgy tudja ugyanis, hogy a más országok mellett hazánkba is kerülő úgynevezett dizájnerdrogok többsége Kínából származik, ahol gyakorlatilag gyógyszertári körülmények közt állítják elő azokat a vegyületeket, amelyeket később hivatalosan, kezdetben törvényesen hoznak forgalomba, például növényvédőszerként. Amikor pedig egy-egy ilyen vegyületet tiltólistára helyeznek, már jön is az utánpótlás, egy a korábbihoz összetételben nagyon hasonló, mégis más szer, amely újra bejárja a tiltásig vezető, néha hosszadalmas utat. Csakúgy mint a doppingban, a szabályokat megkerülni szándékozók egy lépéssel mindig a hatóságok előtt igyekeznek járni. Állítólag akár a kétezret is elérheti azoknak a vegyületeknek a száma, amelyek drogként beválhatnak.

Kivonták a pénzt

Egyre nehezebb helyzetben vannak a drogmegelőzéssel foglalkozó hazai szervezetek az INDIT Közalapítvány elnöke szerint, az elmúlt években ugyanis a tizedére esett vissza az e célra nyújtott állami támogatás összege. Amíg négy éve még 1,5 milliárd forint volt a rendszerben, mára éves szinten 130 milliót költhetnek megelőzésre. Szemelyácz János úgy véli, egyértelmű, hogy a kormányzat drogpolitikája nem a megelőzésre, hanem a büntetésre kívánja helyezni a hangsúlyt, ami szerinte nem jó út.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!