2019.02.06. 17:30
Nívó-díjat kapott az idén 38 esztendős pécsváradi Várbaráti Kör
A Várbaráti Kör közel négy évtizede óvja, népszerűsíti a pécsváradi vár, a helyi kultúra és természet értékeit, és ügyelnek arra is, hogy a fiatalokat bevonják a munkába, ők pedig haladnak tovább a kitaposott ösvényen. Szóval ennél jobb helyre nemigen kerülhetett volna az elismerés. Az egyik ifjú vezetőségi tagot, Kutas Évát kérdeztük a társaság céljairól.
Fotó: Kótsch P.
– Mekkora volt a kör, amikor megalakult?
– Negyvenen voltak, megjegyzem 1981-ben történt ez, és én akkor még nem éltem. Azt viszont tudom, hogy most száz fölötti a taglétszám. Itt emelném ki, hogy ez az elismerés nagymértékben köszönhető Gállos Orsolya és Detzky Katalin tevékenységének, mert a Várbarátok Körének az első 35 évben ők voltak a motorjai.
– Hogy lehet ide bekerülni?
– Bárki jelentkezhet, aki érdeklődik a város értékei vagy a programjaink iránt. És nem emlékszem olyan esetre, hogy valakit ne vettünk volna fel.
– A várat és környékét, valamint a Zengőt rendbe tették. Jól működik a Szent István Napok is. Maradt még egyáltalán tennivaló?
– Pécsvárad annyira gazdag történelmi hagyatékban, épített és szellemi örökségben, hogy kimeríthetetlen tárházat jelent a rengeteg értékkel foglalkozni. Másrészt nemcsak az a cél, hogy mi tisztában legyünk a kincseinkkel, hanem hogy az újabb generációk is magukénak érezzék.
– Minden szilveszterkor megmásszák a Zengőt. Mennyire vonzó ez a hagyomány?
– Legutóbb már közel ezer ember jött velünk. Felemelő érzés minden évben együtt búcsúztatni az óévet a hegyen. Emellett évente szervezünk egy nagyobb utat a Kárpát-medencében is. Jártunk már szinte minden határon túli részen és idén is neki indulunk, de még nincs meg a határozott úti cél.
– Mi a legfőbb 2019-es feladat?
– Szokásos programjaink mellett megjelenik egy igényes kiadványunk, mely a pécsváradi alapítóleveleket hasonlítja össze. Továbbá mindinkább olyan programokat szervezünk, mely vonzó a gyerekeknek, a fiatal családoknak is.
– Mi a teendője Kutas Évának?
– A héttagú vezetőség tagja vagyok. Az összetételünk jól igazolja a céljainkat, mert benne vannak az alapítók és a fiatalok is. Néprajzkutatóként főként szakmai munkámmal igyekszem a kör hasznára lenni, valamint fotósként is. A Pécsváradi Fotókörrel pedig készülünk egy nagy tavaszi kiállításra a siklósi várban.
Nagy kedvvel fotózza a természetet
Kutas Éva 1989-ben született Pécsett. Pécsváradon nőtt fel, a Pécsi Református Gimnáziumban és Kollégiumban járt középiskolába, a PTE BTK-n néprajz-kulturális antropológia szakon diplomázott. A zengővárkonyi Míves Tojás Múzeumban kezdett dolgozni, most a pécsváradi önkormányzat pályázatírója. A Várbarátok Körének vezetőségi tagja, a Pécsváradért Alapítvány önkéntese. Énekel a Pécsváradi Női Kamarakórusban, valamint a zengővárkonyi református gyülekezet kórusában is. A Várbaráti Körtől függetlenül is a túrázás az egyik legfőbb hobbija.