3 órája
Súlyos válságot idézhet elő, ha nem születik elég gyermek – brit demográfus beszél a témáról
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) pécsi képzési központja elgondolkodtató rendezvényre várja az érdeklődőket 2024. november 5-én, kedden 17 órakor. A népesedési válság kerül fókuszba, s egy brit demográfus segít eligazodni a témában.
A „Ki viszi tovább a lángot? Avagy miért van szükségünk gyermekekre?” című előadás középpontjában a globális népesedési válság kérdése áll, amely már a fejlett és fejlődő országokat egyaránt sújtja. Az est vendége Dr. Paul Morland, Nagy-Britannia egyik vezető demográfusa lesz.
A szakértő az emberiség előtt álló kihívásokról tart előadást, Kiss-Kozma Georgina, az Ifjúságkutató Intézet kutatásvezetője pedig vezeti, moderálja a beszélgetést. Dr. Morland rávilágít arra, hogy a népesség csökkenése – amely egykor kizárólag a legfejlettebb társadalmak problémája volt – most már világszerte aggasztó mértéket ölt. A jelenség következményei rendkívül súlyosak lehetnek: munkaerőhiány, nyugdíjválság és egyre növekvő államadósság várhat azokra az országokra, amelyek nem tesznek lépéseket a demográfiai problémák megoldására.
Paul Morland, brit demográfus lesz a pécsi MCC vendégelőadója
A dél-koreai helyzet, ahol a népesség várhatóan két generáción belül több mint 85%-kal csökken, jól szemlélteti a válság lehetséges következményeit, amelyek a fejlett világ országait is fenyegetik. Az előadásban szó lesz arról, hogy a népességcsökkenés hatásai – bár átmenetileg enyhíthetők bevándorlással és technológiai innovációval – nem oldhatók meg hosszú távon, ha a családalapításhoz és gyermekvállaláshoz való hozzáállásunk nem változik meg radikálisan.
Az előadásra az MCC weboldalán keresztül lehet regisztrálni. Várják mindazokat, akik szeretnének mélyebben megérteni a népesedési válság hatásait, és betekintést nyerni az emberi civilizáció előtt álló kihívásokba.