2024.01.14. 07:00
Bűnügy: ez a háttere a legfrissebb városházi botránynak
A Magyarürögi vízfolyás elmaradt rendezése miatt feljelentés szerint már előre tudták, hogy nem is adják át a munkaterületet a vállalkozónak, mégis fizettek neki előleget, amit nem adott vissza, végül érdemi munka nélkül jóváhagyták neki ezt az összeget. A rendőrség nyomoz az ügyben.
A Magyarürögi vízfolyás kapcsán elrendelt bűnügyi nyomozáshoz kapcsolt feljelentés igen komoly és tényszerű összefüggésekre mutat rá. Mint megírtuk, ez jelenleg a legújabb eljárás a Gyurcsány Ferenccel szövetkező pécsi önkormányzat háza táján: egy baráti, a városházán DK-s rokoni kapcsolatokkal rendelkező céget hoztak helyzetbe úgy, hogy az a munkához lényegében hozzá sem látott.
A Tiszta Kezek Frakció feljelentése összefoglalja a történteket: ezek szerint a Baranyai-Házépítő Kft.-vel 2020 végén kötött vállalkozási szerződést az önkormányzat a vízfolyás rendezésére egy közbeszerzési eljárás lefolytatása után. A szerződésben az állt, hogy a megrendelő önkormányzat a munkaterület átadásától számított 15 napon belül köteles a vállalkozó részére előleget megfizetni, amely 14,6 millió forint volt. A munkaterület átadását a felek 2021. július 1-re időzítették.
A feljelentés alapján az okiratokból kiolvasható, hogy a felek a fenti dátum előtt egy hónappal tudták, hogy a munkaterület átadására nem kerül sor, mert Péterffyék a lakossági tiltakozásokra hivatkozva leállítják a projektet. Ahogy fogalmaztak, ez „a lakosságtól érkezett és a vállalkozási szerződés műszaki tartalmát érintő megkeresésekkel, észrevételekkel állt okozati összefüggésben". A cégnek ennek ellenére június 17-én kifizették az előleget.
Csakhogy a rendőrségre bekerült dokumentumokból kiderült, hogy már 2019 szeptemberében, tehát a közbeszerzés kiírása előtt tudható volt, hogy lakossági ellenállásra kell számítani, sőt, a projektet a szakemberek sem sorolták az elsődlegesen megvalósítandó vízrendezési feladatok közé.
A feljelentésben azzal is érvelnek, hogy a közbeszerzési törvény szerint a megrendelőnek – ami ezúttal a pécsi önkormányzat volt– különös tekintettel kellett volna lennie a közbeszerzés kiírása előtt a helyzetfelmérésre, aminek része a lakossági egyeztetés lefolytatása. Az önkormányzatnak kötelessége lett volna ellenőrizni, hogy a munkaterület átadásának elmaradása lehetetlenné teszi-e a vállalkozási szerződést, de erre sem került sor, miközben a vállalkozó megkezdte az anyagok beszerzését is.
A szerződést 2023. áprilisában szüntette meg az önkormányzat és a cég, amelynek következtében az önkormányzat 20,2 milliót fizetett ki a legyártatott anyagokra (6,6 millió), valamint az említett, már kifizetett 14,6 forintnyi előleget sem követelte vissza. A Tiszta Kezek Frakció szerint a történtek miatt 20,2 milliós kár érte az önkormányzatot.
Péterffyék is beszéltek a bűnügyekről
A Gyurcsány Ferenccel szövetkezett Péterffy-önkormányzat ténykedései kapcsán jelenleg öt büntetőeljárásban nyomoznak a hatóságok, nem kizárt, hogy ez csupán a felszín, hiszen a városi cégeknél zajló folyamatokra nem maradt rálátása a Péterffy-féle városvezetéssel közösséget nem vállaló jobboldali, és baloldali ellenzéknek. A mostani rezsim a legtöbb cégnél ugyanis megszüntette azokat a felügyelőbizottsági helyeket, amelyeken keresztül ellenőrizhetnék a pénzügyi üzleteléseket, a sajtó általi kontrollt pedig a Gyurcsány hívek a városházi cenzúraosztályon keresztül akadályozzák meg.
Az elmúlt években több százmillióba kerülő önkormányzati propaganda cinikusan azt közölte a korábban már elindított nyomozásokról, hogy szerintük "kreált bűnügyekről" van szó.
Hírportálunk ugyanakkor rámutatott már korábban, hogy a helyi városvezetés baloldali ügyvédsereget fizetett azért, hogy az ellenségeiket támadja, és ezen, dörzsölt és vagyonos csoport kapcsolatait használhatja fel arra a szűk városházi kör, hogy a politikusok megússzák a felelősségre vonást a különböző ügyekben.