2024.01.10. 11:30
A program keretében jótékonykodnak az állami gondozásban lévő gyerekek
Egyedülálló program vette kezdetét tavaly, az ünnepek előtt. Állami gondozásban lévő gyerekek osztottak ételt a rászorulóknak. A programot Wiesner Iván, a „Van élet a gyermekotthon után projekt” koordinátora kezdeményezésére indították.
Képünk illusztráció
Fotó: Dömötör Csaba
Több hasznos, eredményes projekt után az Útelágazás Alapítvány egy újabb ötlettel állt elő: rászorulókat segítenek az állami gondozásban lévő fiatalok. Wiesner Iván 2014 óta fáradhatatlanul segíti önkéntes társadalmi munkával a gyermekotthonokban élő gyerekeket. Több programjuk van, mint például a heti rendszerességű teadélutánok, amikor is kvíz- és egyéb felkészítő, személyiségfejlesztő játékokat játszanak, szituációs játékokban vesznek részt.
Továbbá, a mentorprogram keretében egyetemisták, és más, Pécs keresztény közösségeiből érkező önkéntesek készítik fel a fiatalokat a munka világára, és az otthonon kívüli életre. Ezenkívül igen eredményes a patronáló projekt is, amelyben a patronálók egy-egy gyermeket karolnak fel és mint egy nagybácsi, vagy egy távoli rokon, ott állnak mögöttük. Hozzájuk mindig lehet fordulni, rájuk mindig számíthatnak a fiatalok.
Van helyük a világban
A legújabb, az „Állami Gondozottak a Rászorulókért” programjuk keretében ezeket a gyerekeket igyekeznek bevonni a társadalmi munkába, rászorulóknak visznek adományokat és melegételt, a Pécsi Heti Betevő jótékonysági szervezethez csatlakozva. Az ünnepek előtt, szilveszterkor is akcióban voltak a fiatalok, a program pedig januárban is folytatódik.
– Ezek a fiatalok, sorsukból adódóan, gyakran nem érzik magukat értékesnek, vagy hasznosnak, viszont azzal, hogy elkezdenek másokon segíteni, ők is úgy érezhetik, hogy van helyük a világban és talán tudatosul bennük, hogy szükség van rájuk. Nem szeretném, hogy ezek a gyerekek egyfajta szegénység mentalitásban nőjenek fel. Ennek a programnak épp az lenne a célja, hogy kezdjünk el adni, és legyünk azon az oldalon, ahol adnak, és semmiképp sem azon, ahol mindig mások segítségére szorulnak
– mondta Wiesner Iván, a program ötletgazdája.
Nehéz az elindulás
Wiesner Iván maga is gyermekotthonban élt 14-től 19 éves koráig. 1995-ben került ki az állami gondozó rendszerből, és ahogy fogalmaz, nagyon nehéz volt az elindulás. Az utcára került, drogozni kezdett, sőt egy ideig árult is kábítószert, ami miatt 3 hónapot előzetesben is kellett töltenie. Utána – elsősorban keresztény hitének és párjának köszönhetően – szépen lassan elkezdett megváltozni az élete. A mai napig hálát ad a Jóistennek, hogy mostanra teljesen kiegyensúlyozott, normális életet él.
– Már 9 éve járok vissza gyerekekhez és igyekszem őket felkészíteni az életre. Erre most már különböző programokat hoztunk léte, önkénteseket toboroztunk, és kiteljesítettük a szolgálatot. Nagyon sok mindenkivel, különböző szervezetekkel működünk már együtt és folyamatosan azon dolgozunk, hogy hogyan tudnánk minél egészségesebb felnőtteket kinevelni a rendszerből
– mondta.
Elfogadják a fiatalok
A munkáját a Pécsi Közösségi Alapítvány Lénárd Kata díjjal jutalmazta. A férfit elfogadják a fiatalok, hiszen ahogy fogalmaz: „közülük való”, tehát pontosan tudja, hogy miken mennek át, mik azok a dolgok, amikbe belekerülnek, mik a csábítások és hogy ezek a gyerekek mennyire kihasználhatók.
Jelenleg személyesen ötvenöt gyerekkel foglalkozik heti szinten, a közösségi platformokon több száz utógondozottal tartja a kapcsolatot, ezen kívül a vele egyidős sorstársaival is folyamatosan beszél, megosztják egymással a tapasztalataikat, élettörténeteiket. Van számos példás, és sok szomorú történt is, de ezek mind tanulságosak lehetnek a gyerekek számára. Az utóbbi évek munkájának köszönhetően pedig egyre több a sikertörténet.
Egymásra találtak
Iván és felesége egy 12 éves lány patronálását vállalta. Nagyon egymásra találtak, sokat beszélgettek és foglalkoztak vele, a lány most az egyetem egészségtudományi karának hallgatója. Egy másik fiatalt, akiről korábban szinte mindenki lemondott, most egy olyan cég szeretné állandó munkatársként alkalmazni, amely csak ideiglenes alkalmazásban foglalkoztatja a dolgozóit.
A „Van élet a gyermekotthon után” Facebook-oldalon igyekeznek rendszeresen beszámolni a tevékenységükről, itt bárki követheti a fiatalokkal kapcsolatos programok beszámolóit. Az alapítvány sportegyesületekkel is kapcsolatban áll, akik tárt karokkal fogadják a sportolni, versenyezni vágyó fiatalokat. Emellett többször szerveznek utazást, múzeumlátogatást a gyerekeknek, és kulturális programokra is viszik őket.
Wiesner Iván elmondta, az elkövetkezendő időszakban szeretnék megvalósítani azt a tervüket, hogy létrehozzanak Pécsett, a belvárosban egy olyan underground helyet, ahol a csellengő fiatalok – állami gondozottak és családban nevelkedő gyerekek egyaránt – össze tudnak jönni, és meleg teával, beszélgetéssel játéklehetőséggel legyen egy olyan helyük, ahol biztonságban és jól érezhetik magukat.