Egykori kitelepített is jelen volt

2023.08.17. 10:50

Tisztelgés a múlt, a jelen és a jövő előtt, jubilált a templom Gödrén

Kétszázötven évvel ezelőtt, azaz 1973. augusztus 15-én szentelték fel Gödrén a Nagyboldogasszony Római Katolikus Templomot.

Czeczon Enikő

Ezen évforduló alkalmából szervezett szentmisével egybekötött jubileumi ünnepséget ugyanazon augusztusi napra Gödre Község Önkormányzata, a Gödrei Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Kereszténydemokrata Néppárt Gödrei Alapszervezete. 

A település polgármestere, Gelencsér Gábor elmondta, hogy ehhez az ünnepséghez kapcsolódott még két kísérő rendezvény. Az egyik a templom előtt álló kereszt megáldása volt, amelyet a plébános urak végeztek el – visszahívtak minden egykori Gödrében állomásozó plébánost erre az alkalomra. A községben egyébként tizennyolc feszület újult meg az elmúlt időszakban a Fogadj örökbe egy keresztet! országos akció keretében.  

A másik rendezvény egy emléktábla leleplezése volt, amelyet Gödre Község Önkormányzata és a Gödrei Német Nemzetiségi Önkormányzat állítatott a Gödréből 1946 és 1948 között elűzött németajkú lakosok emlékére.  

Az emlékművön többen is koszorút helyeztek el, köztük Dr. Simicskó István volt honvédelmi miniszter, a Kereszténydemokrata Néppárt parlamenti frakcióvezetője, Junácski András, a Baranya Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése alelnöke, Matkovits-Kretz Elonóra, a Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre elnöke, Nagyné Pintér Jolán, a Gulág Alapítvány elnöke, Hartmann Józsefné Gödrében élő gulág túlélő. Mellettük koszorút helyezett el Gödre Község Önkormányzata és a Gödrei Német Nemzetiségi Önkormányzat is. 

Azt is megtudtuk Gelencsér Gábortól, hogy sokakat megmozgatott ez a rendezvény. Az ünnepi szentmisét az ősök előtt, a templomot építő svábok tiszteletére német nyelven celebrálta Dr. Tamás Roland plébános. Őt segítette Rostás Jenő apát, Darnai József Ágoston, Németh Antal plébános urak – mindhárman egykoron Gödrén állomásoztak –, valamint Bodor Kornél, a település jelenlegi plébánosa. 

Az ünnepi szentmisét követően egy hangversenyt is szerveztek, amelynek keretében zongorán és csellón adtak elő a művészek templomba illő, fantasztikus darabokat. Mindemellett az ünneplők Radnai Tamás orgonaművész koncertjét is hallhatták, ami a gödrei templom orgonáján szólalt meg, amelyet 1809-ben épített a bonyhádi Marshall József. Az orgona pedig mai napig szolgál a templomban, értéke felbecsülhetetlen. Különlegessége ennek a hangszernek, hogy ezen komponálta Schóber József kántortanító tizenkét darab német nyelvű Mária énekét. Az egyik leghíresebb a Mit frohem herzen will ich singen című, amit a világ minden pontján, ahol német nyelvű miséket tartanak, énekelnek. 

Gelencsér Gábor megosztotta velünk azt is, hogy miért pont ezen a napon, és miért pont a kitelepítés hetvenhetedik évfordulójának állítanak emléktáblát Gödrén.

– Egy kis történelmi áttekintést szőttem bele az ünnepi beszédemben, és ezzel válaszoltam meg mindenki számára ezt a kérdését. A török idők után elnéptelenedett településre 1745-ben érkezett harmincöt németországi telepes család, s egy káplán is velük tartott, aki a hitéleti feladatokat látta el a család számára, valamint a gyerekeket is tanította. A német ősöknek szinte az első dolguk az volt, hogy építsenek egy fa kápolnát, ahol gyakorolni tudják hitüket. Majd 1766-ban Winkler Mihály, Gödrében szolgáló plébános anyagi támogatása mellett kezdték el építeni ezt a templomot, amely hét évig készült, és 1773-ban augusztus 15-én, Nagyboldogasszony tiszteletére szenteltek fel. A templom építői, a település legújabbkori alapítói azok a német telepesek voltak, akiknek a leszármazottjait az első világháború után kitelepítették. Ezért a templom építésének kétszázötvenedik évfordulóján állítottuk és szenteltük fel ezt az emléktáblát. 

A történet különös pikantériáját az adja, hogy a Gödréből egykoron tizennégy és félévesen kitelepített úr is jelen tudott lenni Németországból a leleplezésen és a koszorúzáson. Ő, azaz Hirth Misi bácsi képviselte az 589 Gödréből kitelepített embert, ráadásul még ünnepi beszédet is mondott, ami nagyon megható volt. Beszédében ő is feltette a kérdést, hogy mi lett jobb attólmi változott meg attól, hogy őket kitelepítették Magyarországról. A kérdés megválaszolatlan maradt, és arra kérte a jelenlévőket, hogy mindenki maga válaszoljon rá. 

A polgármester azt is elárulta, hogy Misi bácsin kívül még öt kitelepített gödrei van életben, ők azonban nem tudtak részt venni a rendezvényen egészségügyi problémák miatt. Ugyanakkor itt volt a település testvérvárosának, Hofennek két korábbi polgármestere is. A két település között húsz éve köttetett meg a barátsági szerződés. 

Ez az évfordulós rendezvény tisztelgés volt Gödre legújabbkori alapítói, a település múltja, egyben jelenlegi lakossága és Gödre jövője előtt.   

Összegezve az augusztus 15-ei ünnepséget, a polgármester így nyilatkozott:

– Azt gondolom, hogy egy nagyon szép, megható rendezvényen vagyunk túl. Pozitív visszajelzéseket kaptunk az esemény szellemiségét és lelki tartalmát illetően is.  
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában