2021.03.25. 11:30
Világhírű zenekarokban aktív művész az UEFA-licences fociedző
A közönség nem igazán tudja, hogy milyen zenei híresség tanítja a PTE Zeneművészeti Intézetében a harsonásokat. A most Magyar Érdemrenddel kitüntetett dr. Farkas István Péter harsonaművész legendás magyar és bécsi klasszikus, jazz, kortárs zenekarok tagja és az elsők közt szerzett hazánkban UEFA-licences labdarúgóedzői képesítést.
– Milyen a viszonya Péccsel?
– Keretet ad az életemnek. Itt tanultam emelt szinten zenélni, másfél évtizede pedig a PTE Művészeti Karán tanítok.
– Igaz, hogy több hangszeren is játszik?
– Hat esztendősen trombitálni jelentkeztem, de a tanár rám nézett és azt mondta: „Neked olyan a szád, hogy harsonáznod kell!” Akkoriban pedig tenorkürttel kezdtek a harsonások, ami kitűnő módszer, talán ezért is tartozunk a legjobbak közé a világon. Aztán volt középiskolásként egy lazább évem, hát megtanultam bőgőzni és ütőhangszereken is játszani.
– Milyen legendás zenekarokban szerepelt?
– Kezdjük az egykor igen népszerű pécsi rockzenekarral, az „X” együttessel, melyben az Apostol későbbi frontembere, Meződi József „Dunda” énekelt. Ha könnyűzene, játszottam az Interbrassban és a Vukán György vezette Creative Art Ensemble big bandben és a kortárs zenét játszó Klangforum Wienben. A klasszikus rész meghatározója az Állami Operaház zenekara, ahol negyven évig voltam első harsonás, a Budapest Rézfúvós Kvintettel megnyertük a műfaj első nagy világversenyét Párizsban, a Magyar Harsona Együttes, a Magyar Rézfúvós Kvintett és a Pécsi Harsona Együttes pedig még ma is aktív. Emellett benne vagyok egy amerikai zenekarban és Bécsben egy kamaraformációban.
– Védje meg a harsonát, mert a laikusok szerint túl harsány, és kicsi a hangterjedelme.
– Berlioz mondta: „A harsona az epikus hangszerek fejedelme. A legszélsőségesebb karakterek kifejezésének legalkalmasabb zenei eszköze.” A hangterjedelemről pedig annyit, hogy öt oktávon játszom.
– Hogy jött a zene mellé a foci?
– Az a másik nagy szerelmem, főiskolás koromban együtt kispályáztam a pécsi dózsás hírességekkel. Az ezredforduló előtt pedig elvégeztem az első UEFA-licences edzői kurzust Kiprich Józseffel, Mészáros Ferenccel. A Vácot edzettem a második vonalban, a TFSE-t nyolc, a MAFC-ot tíz éven át. Míg az öregfiúknál szinten napjainkban is focizom.
Több fronton tanít és játszik
Dr. Farkas István Péter Szekszárdon született 1950-ben.
Pécsett a Zeneművészeti Szakközépiskolában érettségizett, a Pécsi Zeneművészeti Főiskolán diplomázott, a Testnevelési Egyetemen elvégezte a labdarúgóedzői szakot, a Zeneakadémián doktorált, öt nyelven beszél.
Napjainkban is több hazai és külföldi formációnak tagja, 25 lemezen szerepel.
Tanított Bécsben, Tamperében, a Zeneakadémián, a Győri Főiskolán, a PTE Művészeti Karán 15 éve szakirányfelelős.
Felesége Söjtör Sarolta hegedű- és brácsaművész, Dániel fiuk (44) közgazdász, István (41) testnevelő tanár, s kilenc unokájuk is van.