2021.03.21. 11:30
Nem érdemes fennhagyni a téli szettet a nyári időszakra
Az enyhe időnek köszönhetően sokan gondolkodnak már a gumicserén. Egy pécsi autószervizben jártunk, itt figyeltük meg a munkafolyamatot.
Minden szezonra fel kell készíteni az autónkat, ez alól nem lehet kivétel a tavaszi karbantartás sem. Ennek egyik sarkalatos pontja az abroncscsere, melyet valaki saját kezűleg végez el, de sokan választják az autószervizeket a szakszerű munkavégzés miatt. Sőt, amiatt is, mert hazánkban sokan szezonváltáskor átszereltetik a gumit a felnire, s ezt a szerelőműhelyekben tudják elvégezni.
A magyar autósok többsége a hőmérő higanyszálát figyeli, s ez alapján vált. Az általános vélekedés ugyanis az, hogy ha tavasszal tartósan 7 fok felett van a hőmérséklet, akkor válik aktuálissá a gumicsere. Szélig Gábor, a pécsi GFM-Gépjármű Kft. ügyvezetője elmondta, hogy hozzájuk is már többen bejelentkeztek cserére, ám ő azt szokta javasolni, hogy a március végét célszerű megvárni ezzel. Ugyanis hiába van nappal 10 fok feletti hőmérséklet, reggelente még 0 fok is lehet.
Ha téli körülmények között nyári abroncsokat használunk, az számtalan veszélyt rejt magában, ugyanis amikor a hőmérséklet hidegre fordul, a nyárigumiabroncsok elveszítik a tapadás jelentős részét. Azonban nyáron sem ajánlatos téligumit használni, mert ezek az abroncsok nyári használatban nagyon hamar tönkremennek.
– Akár egy nyári szezon alatt is le lehet amortizálni egy téligumiszettet, amit akár öt téli szezonon keresztül is lehetne használni. Nem érdemes tehát fennhagyni – fogalmazott Szélig Gábor.
Mint megtudtuk, a gumiszettek használattól függően általában öt-hat szezont bírnak ki, ezután mindenképpen ajánlott újakat vásárolni.
Sokan választják a négy évszakost
Egyre több járműtulajdonos választja a négy évszakos abroncsokat, amik átmenetet képeznek a téli- és nyárigumik között. Ezek mintázata általában a téli és nyári mintázatok keveréke. Ám pont emiatt elmarad a teljesítményük a téli abroncsokétól.
– Mint minden univerzális dolog, igazából egyik évszakban sem száz százalékos. Ha valaki sokat jár síelni, akkor inkább vegyen egy jó téligumit – fogalmazott az ügyvezető. – Ám azt javaslom, ha valaki ezt a gumit választja, törekedjen arra, hogy minőségit vásároljon.