2021.01.19. 20:00
Az egykori Áper laktanya kimarad a Science Park fejlesztéséből
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) nemrég négymilliárd forintos uniós támogatást kapott a várva várt Tudományos és Innovációs Park (közismertebb nevén Science Park) létrehozásához. Betlehem József professzor, az egyetem általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettese szerint a park nagyban hozzájárulhat Pécs és Baranya megye újraiparosítási törekvéseihez.
A PTE céljai között szerepel – egyebek mellett – az innovációt vonzó és a vállalkozói kedvet és hitet erősítő szellemi és vállalkozási ökoszisztéma kialakítása, amit a Science Park létrehozásával az egyetem meglévő képzési és innovációs kapacitásaira, a térségi iparági hagyományokra, klaszterszerveződésekre, valamint az országos vállalati kapcsolati tőkéjére építenének. A park programcsomagjának fókuszában a kreativitás, az innováció, a digitalizáció, a tőkevonzási képesség javítása és a fenntarthatóság állnak.
– Ezekhez igazítva kívánjuk az első ütemben felújítani, és szükség esetén átalakítani a Nyár utcai épületegyüttest. Hogy konkrétumokat is említsek: laborokat, műhelyeket, prototípus-gyártás számára megfelelő helyiségeket szeretnénk kialakítani a kutatás-fejlesztés és innováció hatékonyságának növelése érdekében, valamint későbbi célként bérelhető irodaterületeket is biztosítanánk az egyetemmel együttműködő vállalatok számára. Konferenciatermekre is szükség lesz az épületegyüttesben, és gyakorlati képzési helyekre a duális képzés fejlesztése és új, piacvezérelt képzések beindítása érdekében – fogalmazott Betlehem József rektorhelyettes.
Az új park hatására magas beruházási és foglalkoztatási potenciállal rendelkező vállalatok települhetnek a régióba, amelynek következtében a fejlődés olyan irányba indulhat el, amelyben megvalósulhat a társadalmi-gazdasági környezet revitalizációja, újraiparosítása.
A projekt első ütemének megvalósításához tehát minden feltétel adott, ugyanakkor korábban felmerült az egykori Áper laktanya is, mint a projekt lehetséges helyszíne. Megkérdeztük a professzort, hogy a 70 hektáros területtel kapcsolatban milyen fejlesztési tervek merültek fel.
– A Tudományos és Innovációs Park helyszínválasztásánál fontos szempont volt, hogy egyetemi helyszínen valósuljon meg a beruházás, annak érdekében, hogy mielőbb elindulhassanak a fejlesztések. Így mindenképpen a PTE telephelyei jöhettek csak szóba a projekt kapcsán. Megvizsgálva a lehetséges helyszíneket, a Nyár utcai telephelyre esett a választás, mert minden fontos szempontnak – így a könnyű megközelíthetőség, egyetemi környezet, már meglévő közeli egyetemi funkciók – maximálisan megfelel, és tökéletesen illeszkedne az egyetem nyugati kampuszába. Az Áper laktanya nem a PTE kezelésében van, így nincs ráhatásunk a terület hasznosítására – közölte.
A Science Park létrehozása több ütemben valósulhat meg. Kérdésünkre kiderült, hogy az egyetem összes karát bevonják a tervezett fejlesztésekbe.
– Ahogy említettem, az első ütemben a Nyár utcai telephely felújítása, átalakítása valósul meg. A koncepciót úgy dolgoztuk ki, hogy a tervezett fejlesztések és azok hatásai valamennyi kar aktivitását ösztönzik majd, úgynevezett co-working műhelyek megteremtésével. Emellett természetesen a program további ütemeinek előkészítése is folyamatban van. A terveink szerint 2027-ig, több lépcsőfokos projektként szeretnénk továbbfejleszteni a Tudományos és Innovációs Parkot, bízva abban, hogy ezekhez is megfelelő támogatást tudunk elnyerni. Az eddigiekben jelentős segítséget kaptunk az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól elképzeléseink megvalósításához.