2020.08.11. 17:30
Elkötelezett festőművész, aki emellett művészi szinten fotózik
Knotik Ildikó divattervezőnek készült, terméktervező lett, ám a szakmában mindenki a festőművészet felé irányította. Ma már a legjobbak közt alkot, és londoni, madridi bemutatkozásra készül.
– Mióta rajzol és fest?
– Már kislánykoromtól ez a pálya foglalkoztatott, s bár terméktervező diplomám van, tanáraim kezdettől a festészet felé irányítottak, mert ott nem kell keretek között mozognom.
– Mit hozott az életében a mintegy ötesztendős londoni kitérő?
– Üzletberendező és kirakatrendező voltam divatcégeknél, és közben festettem az elképzeléseim szerint, a munkáimból pedig eközben öt önálló kiállításom nyílt itthon: Budapesten, Siklóson, Harkányban, az Ördögkatlan Fesztiválon, és Pécsett a Zsolnay Negyedben.
– És külföldön?
– Felkérést kaptam egy londoni galériától és egy madridi nemzetközi vásárszervező cégtől is, de a pandémiás helyzet mindent keresztülhúzott. A kapcsolat él és most az a fő cél, hogy alkalmas művekkel készülök ezekre a tárlatokra, kiállításokra.
– Festőművész, vagy terméktervező inkább?
– Ideiglenesen itthon alkotok, de továbbra is külföldön szeretném folytatni az életem, és egyértelműen festőművészként. Tagja vagyok a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete festőművész tagozatának is, ami pontos jövőképet mutat.
– A neten látható képei alapján azt mondanám, érzelmi töltetű Vasarely-lenyomatok szürrealista, meditatív hatásokkal.
– A harmóniát, nyugalmat sugárzó érzelmek a személyiségem részei, s remélem, ez másoknak is hasonló belső egyensúlyt közvetít. A szürrealista jegyek elsősorban a fekete-fehér grafikáimon érzékelhetők, a meditatív hatás pedig a pasztellképeimen és a fotóimon.
– Mi az ars poeticája?
– Számomra a művészet olyan intim dolog, amit a lélekkel lehet legjobban kifejezni. Nem tudatos a végeredmény, mindig belső késztetésre születnek a képek. Az alkotás egyfajta lelki szükséglet számomra, az eredmény pedig olyan tükör, melyben mindenki mást lát, de fontos, hogy mindenkor hatással legyen a megtekintő gondolkodására.
– Ki lehet lépni időnként az alkotói folyamatból?
– Több mint tíz éve jógázom, ez elengedhetetlen a belső egyensúlyom kialakításához. Emellett a baráti beszélgetések és a kortárs kiállítások is építenek.
Minden iskolája előrébb vitte
Knotik Ildikó Siklóson született 1980-ban. Harkányban nőtt fel, a Siklósi Táncsics Mihály Gimnáziumban érettségizett angol tagozaton, majd Budapesten divattervező iparművészektől tanult. 2008-ban diplomát szerzett terméktervezőként csomagolás és reklámgrafika specializáción az Óbudai Egyetemen és különböző számítógépes grafikai programok használatát is elsajátította. A képzőművészeti alkotás mellett üzletberendezői és kirakatrendezői tapasztalatokra is szert tett Budapesten és Londonban. 2018 óta fotóművészettel is foglalkozik, leginkább monokróm makro-, táj- és épületfotókat készít.