2019.01.24. 11:30
Továbbra sem lesz könnyű megtalálni a közös képviselőket
Egyelőre nem kell adataikat bejelenteniük a földhivatalhoz a közös képviselőknek – az új előírás bevezetésének határidejét bő egy évvel kitolták. A társasházi közgyűléseknek viszont itt az ideje – a lakók érdeke, hogy ezeken minél többen részt vegyenek.
Mégse kell ez év januárjától szerepeltetni az ingatlan-nyilvántartásban a társasház törzslapján a közös képviselő, vagy az intézőbizottság elnökének adatait – az új előírást ez év január 1-jétől vezették volna be a vonatkozó törvény szerint, a határidőt azonban egy tavaly decemberi döntés szerint kitolták 2020. május 1-jéig. Jóllehet, az érintettek és az érdekképviseletek is nagyon várták a módosítás bevezetését.
– Sok esetben hosszas „nyomozás” során lehet csak kideríteni, ki az adott társasház közös képviselője, ami akár egy lakás adásvétele, vagy bármilyen egyéb intézendő teendő során megnehezíti, lassítja az ügyintézést – vázolta a helyzetet Nagy Emil, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Szövetségének baranyai elnöke. – Jóllehet a járási hivataloknak eddig is be kellett jelenteni ezeket az adatokat, ennek azonban nem mindenki tett eleget, a szigorítás többek közt ezért is vált szükségszerűvé. Ha a földhivatali nyilvántartásban minden ház törzslapján szerepel majd, hogy ki az adott épület tisztségviselője, jelentősen egyszerűsíti a helyzetet, ezért vártuk nagyon az előírás hatályba lépését – tette hozzá az elnök, kiemelve, hogy a határidő hosszabbításának oka az érdekképviselet előtt nem ismert.
Ez év május 1-ig a közgyűlés által elfogadott és a számviteli szabályok szerint készített pénzügyi beszámolót is be kellett volna nyújtani az ingatlanügyi hatósághoz – ennek bevezetése is jövő év májusára tolódott.
Nagy Emil a társasházakat érintő aktualitások kapcsán elmondta, a közgyűléseket minden év május 31-ig kell megtartani, a meghívókat az elkövetkezendő hetekben kapják meg a lakók. – A tapasztalat szerint a lakástulajdonosok részéről jellemzősen csekély az érdeklődés, pedig saját érdekük, hogy minél többen részt vegyenek ezeken a megbeszéléseken.
Kevesen vesznek részt a közgyűlésen
– Nálunk a lakók tíz százaléka se vesz részt a társasházi közgyűléseken, így nem lehet azon csodálkozni, ha mindig olyan döntés születik, amit a közös képviselő szeretne – panaszolta a Postabontásban megjelent levelében egy olvasónk.
Fontos tudni, hogy a társasház közös képviselője vagy kezelője nem „háziúr”, hanem ő a közgyűlésen született határozatok végrehajtója. A gyakorlat szerint kiírják a közgyűlés időpontját, és egyben egy újabbat, fél vagy negyedórával későbbre is. Ha az első időpontban nem jelenik meg a meghívottak fele, a másodikban már akár egyetlen tulajdonos is elegendő, hogy a házat érintő bizonyos kérdésekről szavazzon.
A hatalom nem a közös képviselőé – akit a közgyűlés választ meg és válthat is le –, hanem a tulajdonközösségé. Ha csak kevesen jelennek meg ezeken a gyűléseken, ahol egyébként a közös vagyon működtetéséről, költségvetésről határoznak, könnyen születhet a többségnek nem tetsző döntés.