2018.08.14. 17:30
Apránként építi a múltat
Figyelemre méltó aktivitással tölti nyugdíjas éveit Kővágó László János mérnök. Megírta családja több száz éves múltját és élete fontos helyszíneinek történetét, miközben egy Pécs környéki legelőből díszkertet varázsolt.
– Mi motiválja az embert, hogy pár év alatt hat kötetet is megalkosson levéltárakat, egyházi iratokat böngészve?
– Ennél sokkal messzebb kell visszamenni az időben. Első ismert ősünk a családjával 1736-ban települt a régióba Németországból. Édesapám kezdett hozzá a családfa-kutatáshoz és az ő munkáját folytattam, de akadt aztán néhány személyes indíttatású leágazás is. Ahol pedig a Kővágó (Klug) család megfordult, ott mindenütt alapos gyűjtőmunkát végeztem.
– Miről született így könyv?
– Ott kezdődik minden, hogy őseim magyarországi németek. Így a betelepítésüktől napjainkig átfogóan feldolgoztam a Magyarországon élő németek történetét, néprajzát, életvitelét, folklórját, kiemelten felhasználva Feked és Kisjakabfalva hagyományait.
– Mi olvasható a további öt kötetben?
– Bezedeken születtem, és édesapám felkutatta a település múlt századi történetét, XX. századi hagyományait, összeszedte a családok fotóit, ezt az anyagot csak rendszereznem kellett. Baksán nőttem fel és apám helytörténeti kutatásaihoz én is hozzátettem a magam tapasztalatait, életképeit, helyi családok arcképcsarnokát, valamint a Dunántúli Napló egykori munkatársa, Báling József által szerkesztett tsz-újság információit.
– Mi került még a könyves kosárba?
– Összeállt önálló kötetben a család története is 1688-tól, továbbá a „Magyar kivitelező vállalatok története” címmel emlékkönyvbe foglaltam egykori munkahelyem a Baranya Megyei Tanácsi Magas- és Mélyépítő Vállalat történetét. Elkészítettem „A mi osztályunk emlékkönyvét” is, a Pollack Mihály Építőipari Technikumban 1965-ben végzett
4/c osztályét. De született összeállítás a hobbim kapcsán is, Galamb és kisállattenyésztés Pécsett és környékén 1885–2010 címmel. S ezek a könyvek egytől egyig 200–400 oldal terjedelműek.
– Itt véget ér a lista?
– Maradt még bennem gondolat. Dolgozom az emlékirataimon, továbbá nagyjából már megvagyok a galambjaimat és a díszkertemet bemutató összeállítással is.
– Mennyi galambról és mekkora kertről van szó?
– Másfélszáz díszgalambot tenyésztek, EuropaMeister valamint Magyar Mester címekkel is rendelkezem. A cserkúti csárda fölötti részen húsz éve kezdtem el beültetni egy mindeddig műveletlen legelőrészt, és ma már hétszáznál több növényfaj található itt. A gyűjteményes díszkertem tavaly elnyerte az év zártkertje címet.
– Akkor hát kész a leltár?
– Nem egészen. Lassan hatvan éve járok a pécsi kosár-, kézi- és focimeccsekre. Gondoltam, érdemes lenne a szurkolói emlékeimet is könyvbe foglalni.
Mérnök is volt
Kővágó László János 1947-ben született Bezedeken. Baksán nőtt fel, a Pollack Mihály Építőipari Technikumban érettségizett, majd a Pollack Mihály Műszaki Főiskolán szerzett építész diplomát. Elsősorban mélyépítő mérnökként tevékenykedett, 25 éven át a Tanácsi Magas- és Mélyépítő Vállalatnál, majd a Baukomplex Rt.-nél, aztán a Strabag Rt.-nél dolgozott, végül hét éven át, nyugdíjazásáig beruházási csoportvezető volt Pécs polgármesteri hivatalában. Felesége, Györgyi némettanár, három gyermeke van, Roland 45, Krisztián 43, Helga 19 esztendős.