2022.10.19. 06:00
Már csak hét évet kell kihúzni: készül a rák elleni vakcina!
A sikeres Covid-vakcina-gyártó BioNTech alapítói szerint 2030-ra elkészülnek a rák kezelésére szolgáló vakcinák.
Forrás: Shutterstock
Még az évtized vége előtt elérhetővé válhatnak a rákot célzó vakcinák az egyik legsikeresebb Covid-vakcina mögött álló férj és feleség csapata szerint. Uğur Şahin és Özlem Türeci szerint az mRNS Covid-vakcina-technológiát át lehetne alakítani a rákos sejtek elpusztítására, írja a The Guardian.
Uğur Şahin és Özlem Türeci társalapítói a BioNTech nevű német cégnek, amely a Pfizerrel együttműködve állította elő az mRNS Covid-vakcinát. Elmondták a BBC-nek, hogy rendkívül biztató áttöréseket értek el a rák elleni vakcinákkal kapcsolatos fejlesztéseikkel.
A BBC Sunday with Laura Kuenssberg című műsorában Türeci professzor elmondta, hogy
a BioNTech Covid-vakcinájának mRNS-technológiáját úgy alakítják át, hogy az immunrendszert a betolakodó koronavírusok helyett a rákos sejtek megtámadására késztesse.
Arra a kérdésre, hogy az mRNS-alapú rák elleni vakcinák mikorra készülhetnek el a betegek számára, Sahin professzor azt mondta, hogy már „2030 előtt” rendelkezésre állhatnak.
Az mRNS Covid-vakcina úgy működik, hogy a Covid-vírus ártalmatlan tüskés fehérjéinek genetikai utasításait a szervezetbe juttatja. Az utasításokat a sejtek veszik fel, amelyek a tüskés fehérjét termelik ki. Ezeket a fehérjéket vagy antigéneket ezután mintegy „körözési plakátként” használják: így jelzik az immunrendszer antitestjeinek és más védekező mechanizmusainak, hogy mit keressenek és támadjanak meg.
Ugyanezzel a megközelítéssel lehet az immunrendszert arra ösztönözni, hogy felkutassa és elpusztítsa a rákos sejteket – magyarázta Türeci, a BioNTech vezető orvosigazgatója. A vírusokat azonosító kód helyett a vakcina a rákellenes antigénekre – a daganatos sejtek felszínén található fehérjékre – vonatkozó genetikai utasításokat tartalmaz.
A BioNTech már a világjárvány kitörése előtt is dolgozott mRNS rák elleni vakcinákon, de a cég a globális vészhelyzet miatt átállt a Covid-vakcinák előállítására:
már a cég több rák elleni vakcinája eljutott a klinikai vizsgálati szakaszba.
A német vállalkozás azt reméli, hogy a bélrák, a melanóma és más ráktípusok kezelésére is ki tud majd fejleszteni kezeléseket, de még jelentős akadályok állnak előtte. A daganatokat alkotó rákos sejtek sokféle fehérjével lehetnek tele, így rendkívül nehéz olyan vakcinát készíteni, amely az összes rákos sejtet megcélozza, de az egészséges szöveteket nem.
Türeci Kuenssbergnek elmondta, hogy a BioNTech a világjárvány során megtanulta, hogyan lehet gyorsan mRNS-vakcinákat gyártani, és jobban megértette, miként reagál az emberek immunrendszere az mRNS-re. A Covid-oltás intenzív fejlesztése és gyors bevezetése a gyógyszerhatóságoknak is segített kidolgozni, hogyan hagyják jóvá az oltóanyagokat. „Ez mindenképpen felgyorsítja majd a rák elleni vakcinánk bevezetését is” – tette hozzá.
Türeci továbbra is óvatosan nyilatkozik a munkával kapcsolatban: „Tudósként mindig habozunk azt mondani, hogy meglesz a rák gyógymódja – mondta. – Számos áttörésünk van, és tovább dolgozunk rajtuk.”
Még augusztusban a Moderna közölte, hogy beperli a BioNTech-et és partnerét, a Pfizer amerikai gyógyszeripari óriáscéget a cég Covid–19 vakcinájával kapcsolatos szabadalomsértés miatt. Az ezt firtató kérdésre Sahin azt válaszolta:
„Innovációink eredetiek. Húszévnyi kutatást fordítottunk az ilyen típusú kezelés kifejlesztésére, és természetesen harcolni fogunk a szellemi tulajdonunkért.”
Digitália
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés
- Nő lett Magyarország első űrorvosa
- Magyar nőket érintő Motherless-botrány: ezt tehetjük a lesifotók ellen
- Vakok újra látnak – hatalmasat lépett a Science Corporation