Postabontás

2024.05.28. 08:20

Gazdátlanná vált az ifjúság – véli olvasónk

Wald Kata

Fotó: Fortepan / Jezsuita Levéltár

Bandaháború volt nemrég Pécs belvárosában - felmerül a kérdés: mi az oka annak, hogy a társadalom ennyire elembertelenedett? Az igazi oknak azt tartom, hogy szerintem gazdátlanná vált az ifjúság. A rendszerváltozással megszűntek az ifjúsági szerveztek, amelyek egy bizonyos ideológia mentén szerveződtek. Az 1948-ban megszűnt cserkészetnek -  amely elsősorban a romantikára és embertársaink megsegítésére irányul - nyolc évig voltam tagja. Majd a rendszerváltozást követően a cserkész mozgalom újjá alakult, egyszerre több is. 

A cserkészetnek nem volt soha célja a rendszer megváltoztatása, politikai állásfoglalás. Inkább törekedett a származástól független társadalmi különbségek eltörlésére. Ez nem járt mindig sikerrel, mert a bányatelepeken létrejött cserkészcsapatokra az volt a jellemző - eltérően más csapatoktól -, hogy az erkölcsi magatartáson kívül sem öltözetben, sem más módon nem tudtunk kitűnni.

Az osztrák érdekeltségű Első Duna-Gőzhajózási Társaság egyik főrészvényese, Gróf Széchenyi István, hamar felismerte a cserkészet fontos szerepét - így jöttek létre a bányatelepeken egyházi irányítás nélküli cserkészcsapatok. A pécsújhegyi „mezítlábos” cserkészcsapat parancsnoka dr. Surján László orvos volt. A többi bányatelepen pedig főleg tanítók voltak a vezetőik.

Frantó

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!