2007.07.08. 10:06
Vendéglátás olcsóbban, fapados mintára
Baranya | Tavaly nyílt meg a fővárosban az első, úgynevezett fapados étterem, azóta már negyvenöt működik az országban, köztük egy Baranyában is. Aki jó előre foglal helyet, akár féláron is ehet.
A rendszer annyiban fedi a már a köztudatba átment „fapados” repülőjáratok módszereit, hogy a helyfoglalás időpontjától függően kedvezményt adnak a napi árakból. Legfeljebb három hónapra előre lehet helyet foglalni az adott étteremben, a kedvezmény ebben az esetben akár ötven százalék is lehet. Az alsó határt tizenöt százaléknál húzták meg. Az éttermekbe az interneten lehet bejelentkezni, meg kell adni a dátumot, az órát, a vendégek számát, és azt is ki lehet választani, dohányzó vagy nem dohányzó helyre akar-e valaki ülni. A rendszer ezek után választ ad arra, van-e hely, és mekkora a kedvezmény mértéke.
Keresik a torkosokat
A fapados éttermek összefogtak, és keresik Magyarország legtorkosabb vendégeit. A kitüntető cím azé lehet, aki 2007-ben a legtöbb helyet foglalja le a fapadosetterem.hu vagy a vendegvaro.hu oldalain keresztül. Fontos, hogy mindig ugyanarról a címről érkezzen a helyfoglalás, mert ha nem így történik, a rendszer nem ugyanazon vendéghez számolja azt. Minden hónapnak meglesz a legtorkosabb magyarja, őket és a legtöbbet foglalót jövő januárban díjazzák.
Az egyetlen baranyai „fapados” üzletvezetője, Zombori Eszter, aki egy hónapja kötött szerződést a rendszert működtetőkkel azt mondja, nyilván nem ez virágoztatja fel az éttermüket, ám jobban ki lehet használni azt.
Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke semmi kivetnivalót nem talál a „fapados” éttermekben. Mi több, arról beszél, hogy legalább valamilyen módon megpróbálják visszacsalogatni a vendégeket. Ahogy csúszik lefelé a gazdaság, úgy tűnik el a vásárlóerő, a talpon maradáshoz mindenképpen új és új ötletek kellenek. Azzal viszont nem ért egyet, hogy valaki csak ebből akarjon tartósan megélni, hiszen elfogadhatatlan a szakmai színvonal csökkentése.
A vendéglátás válságát, amit a gazdasági környezetnek tulajdonít, Háber két példával érzékelteti: a pécsi Király utcával és a balatoni állapotokkal. Pécsett szinte kétévente váltanak profilt vagy tulajdonost az üzletek. A Balatonnál pedig egyharmaduk ki sem nyitott, egyharmaduk ajtaján pedig ott az „Eladó!” tábla.