Emlékezetes októberi látogatás

4 órája

Liszt Ferenc úgy érkezett Pécsre, mint egy rocksztár, majd a püspöknek adakozott

Október szülötte volt, s életében egyetlenegyszer, pár nappal 35. születésnapját követően járt Pécsen, 1846-ban. Liszt Ferenc emlékezetét méltán őrzi szobor, emléktábla, utca és iskola, sőt, egykori zongorája is Pécsen.

Mohay Réka

Az előkelő hallgatóság izgatott suttogása egy csapásra elhalkul, amikor az elegáns férfi a zongorához ül. Fürtjei arcába hullanak, ahogy hosszú, karcsú ujjaival mesteri bravúrral szántja a Bösendorfer-gyár hangversenyzongorájának billentyűit – így indulhattak 1846 októberében Liszt Ferenc koncertjei pécsi látogatása során. Két hangversenyt adott, majd a pécsi székesegyház orgonáján is játszott.

Liszt Ferenc, Pécs
Liszt Ferenc egyszer járt Pécsen, ám látogatása annál emlékezetesebbé vált.
Fotó: Kovács Liliána / Forrás: Barabás Miklós festménye/Wikipedia
  • Liszt Ferenc Pécsen: Az 1846-os koncertútja során, születésnapja után néhány nappal érkezett a városba, ahol nagy izgalommal várták.
  • Kiemelkedő koncertek: A híres zeneszerző két hangversenyt adott, köztük egyet a pécsi Mária utcai kőszínházban, valamint egyet közkívánatra a Hattyú vigadóban.
  • Jótékony adományozás: Az utolsó koncert bevételét jótékony célra ajánlotta fel, amelyet a budai-külvárosi temető kápolnájának építésére fordítottak.
  • Liszt öröksége Pécsen: A városban ma is őrzik emlékét, többek között a Leőwey Klára Gimnáziumban található zongorája és a püspöki palota erkélyén álló szobra.

A mai Ausztriában található Doborján településen látott napvilágot 1811. október 22-én Liszt Ferenc, aki már fiatalon óriási népszerűségre és elismertségre tett szert. Bár a magyar nyelvet, saját bevallása alapján nehezen beszélte, értette, s magát mindig magyarnak vallotta. Tolnában és Baranyában több ízben tett látogatást, a tolnai alispánnal, Augusz Antallal és Scitovszky János pécsi megyéspüspökkel ápolt jó kapcsolat révén.

Pécsre egyszer jutott el, ám ez annál emlékezetesebbé vált. 1846 októberében Szekszárdon ünnepelte 35. születésnapját, majd Mecseknádasdon folytatta baranyai látogatását, Scitovszky püspök kastélyában. Itt sem mindennapi események övezték a művészt, ugyanis a fogadására érkezett pécsi dalnokok arra panaszkodtak, hogy nem jutnak magyar nyelvű énekkari művekhez. A beszámolók szerint a karizmatikus zeneszerzőnek több se kellett, azonnal szöveget kért – Garay János A patakhoz című versét kapta kézhez –, s ott helyben énekkari darabot komponált rá.

Ezt követően érkezett Pécsre, ahol még a ma látható színház elődjében, a mai Mária utcai kőszínházban játszott „a legfényesebb külsőségek kíséretében” 1846. október 25-én. Mint Ivasivka Mátyás a Pécsi Szemlében megjelent tanulmányában leírja, a koncertterem német nyelvű feliratait Liszt kifejezett kérésére magyarral cserélték föl. A koncert szervezésében fontos szerepet játszott olasz titkára, Gaetano Belloni, aki művészi, s a korban szintén különlegességnek számítóan magyar nyelven írott műsort nyomtattatott. Koncertje után Majláth György, baranya főispáni helytartója látta vacsoravendégül Liszt Ferencet a Mária utca 13. számú otthonában.
 

Liszt Ferenc jótékony célra adományozott pécsi koncertje után

Másnap délelőtt közkívánatra, október 26-án, a Hattyú vigadóban (ma Hattyú-ház) adott újabb hangversenyt az épület egykori első emeleti dísztermében. Ennek emlékét 1962 óta tábla is őrzi a Király utca 15. falán, a rózsamárvány domborművet Palkovics Lajos készítette. A hangverseny bevételét Liszt a püspöknek ajándékozta jótékony célokra, ezt a budai-külvárosi temető kápolnájának építésére fordították.

Október 27-én pedig a székesegyházba látogatott el a zeneszerző, ahol hosszasan játszott a templom orgonáján. Több forrás ír arról, hogy Scitovszky püspökkel az ezt követő búcsúebéden a székesegyház restaurációjáról is szó esett, s Liszt Ferenc megígérte, hogy zeneművet komponál ennek avatására.

A felújítás azonban elhúzódott, Scitovszky pedig Magyarország hercegprímása lett, így végül Liszt pécsi miséje helyett született meg az „Esztergomi mise”. Liszt Ferenc pécsi emlékezetét őrzi 1983 óta Varga Imre szobra a pécsi püspöki palota erkélyén, amelyen a művész tekintete épp a gyönyörű székesegyházat pásztázza.

Igazi különlegesség pedig, hogy Liszt Ferenc zongoráját, amelyet magával hozott, a Scitovszky János megvásárolta, s a Miasszonyunk rend ekkoriban épülő zárdájának és leánynevelő intézetének ajándékozta: így lehet, hogy a zongora ma a Leőwey Klára Gimnáziumban áll és őrzi a mester pécsi látogatásának emlékét a mai napig.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában