2024.06.02. 12:00
Sopianae Reviviscit: így zajlott a római hagyományőrző fesztivál Pécsen (galéria+videók)
Néhány sötét felleg árnyékolta be ugyan a római kori hagyományőrző fesztivált, a sokszínű és pécsi viszonylatban újító kezdeményezés azonban így is meg tudta mutatni a benne rejlő lehetőségeket. A Sopianae Reviviscit nem volt mentes az érzelmektől és az indulatoktól sem, mutatjuk, miért.
Fotó: Laufer László
Bár a Sopianae Reviviscit fesztivál első napjára tervezett programokat a pénteki zivatar elmosta, szombaton a tervek szerint indulhatott a rendezvény. Mígnem az eső még ekkor is közbeszólt, ám sem a hagyományőrző csapatok, sem a látogatók nem hagyták, hogy ez útjukat állja, s kora délutántól már az időjárás is végig kegyesnek bizonyult.
Pécs újra Sopianae lett
Fotók: Laufer LászlóElőször az elmúlt két év során már megismert, Rómából érkezett Romanitas hagyományőrzők standjait kerestük fel a Szent István téren, ahol korabeli ételekkel ismerkedhettünk meg, valamint a római kort idéző ékszereket és öltözékeket.
Mint megtudtuk, a római hölgyek ékszerei rendre talizmánként funkcionáltak, a jószerencsét voltak hivatottak viselőikhez vonzani, vagy éppen a rossz erőket távol tartani.
Szóba jött az ókori római nők társadalmi szerepe is, akiket gyakran tizenkét esztendősen férjhez adtak, s fő feladatuk az utódnemzés volt. A tüzet őrző, nagy tiszteletnek örvendő Vesta-papnők számára kötelező volt a szüzesség megtartása, harminc évnyi szolgálat után szabaddá válhattak, ha úgy kívánták, meg is házasodhattak.
Római ételek és ékszerek bemutatója:
Szombat délután a hagyományőrző csapatok katonai bemutatókat is tartottak. Először egy gladiátorjáték újrajátszását láthattuk, majd a római barbárok csatajelenetét kísérhettük figyelemmel.
A Sopianae Reviviscit több más csoporttal együtt mutatkozott be
A résztvevők a romániai Terra Dacica Aeterna, az egyik legnagyobb római történelmi hagyományőrző egyesület, a már említett Romanitas és a pécsi házigazda egyesület, a Sopianae Reviviscit voltak.
A romániai vendégek most először mutatkoztak be a városban: ki is tettek magukért, óriási vehemenciával és erőbedobással vetették bele magukat a feladatba, az indulatokat sem visszafogva imitálták igen életszerűen a korabeli küzdelmeket.
Gladiátorok küzdelmét játszotta el a Terra Dacica Aeterna csapat:
A Terra Dacica Aeternának körülbelül 200 tagja van az ország minden részéről. Az egyesület hivatalos székhelye Kolozsváron található. Bemutatóik során dák, illetve macedón légiókat, valamint a Ludus Ursus Nigrus néven működő gladiátorokat személyesítik meg.
Bemutatkozott továbbá a magyarországi Naiades Danubianae ókori római tánccsoport, magyarra fordítva a Dunai Najádok: a najádok az édesvizek nimfái, vagyis a természet erőit, a termékenységet, a fiatalságot és a szépséget megszemélyesítő fiatal istennők a görög-római mitológiában.
Szintén közreműködött a hazai pályáról érkező Fandyr zenekar, akik a kétezer évvel ezelőtti Pannónia barbár és antik római zenei világát őrzik munkásságuk során.
Ilyen volt a barbárok összecsapása:
A rendezvény végén mindannyian a közreműködők közül, a korábbi évekhez hasonlóan, azonban jóval nagyobb létszámban, s így még erőteljesebb összhatásban tartottak korhű jelmezes felvonulást Pécs belvárosában.
A felvonulás ezúttal kiváltképp sokszínűre sikeredett: