2023.04.13. 10:49
Egy széttört porcelán is hozzájárult a Zsolnay-sikerhez
Zsolnay Vilmos az alapító, Zsolnay Miklós az utazó menedzser, Zsolnay Teréz az adminisztrátor, Zsolnay Júlia a művész. A Zsolnay család együtt tette híressé a gyárat, amelyre méltán lehettek, illetve lehetnek büszkék a pécsiek.
Fotó: Zs.J.
A hosszú hétvégén a Zsolnay Kulturális Negyed időutazásra hívta az érdeklődőket. Az egyik ilyen időutazáson mi is részt vettünk, ahol korhű jelmezben Gyurok Gordana és Kohut Vivien idegenvezetők meséltek a Zsolnay családról, a gyárról és Pécsről.
Az időutazásunk a 19. század második felébe röpített vissza minket. Mondhatjuk, Pécs ekkor élte virágkorát, egymás után alakultak a gyárak: a Zsolnay-gyár, a Hamerli kesztyűgyár, az Angster orgona- és harmóniumgyár. Terjeszkedett a vasút, a Duna-Gőzhajózási Társaság, az első pécsi lakásokban megjelenik a vezetékes víz, az utcákon a közvilágítás.
A Zsolnay-gyárat Zsolnay Vilmos fivérétől Zsolnay Ignáctól vette át. Alapelképzelés az volt, hogy Ignác viszi sikerre a gyárat, az itt legyártott kerámia termékekkel, azonban bizonyos pénzügyi okok miatt úgy határozott, hogy a gyárat Zsolnay Vilmosra bízza, így a gyár vele indult el a világsiker felé. Vilmos külföldi munkásokat hozatott, akiknek nemcsak munkát, hanem a lakhatást is biztosított. A gyár területét fokozatosan bővített, mondhatjuk a városon belül egy kisváros alakított ki, lakóházakkal, óvodával, iskolával, tanonciskolával.
A Zsolnayak számára a sikert az 1878-as párizsi világkiállítás hozza meg. Mivel Zsolnay Vilmos ezen nem tudott részt venni, így fiát küldte el, hogy mutassa be az új technikát, a porcelánfajanszot. A zsűritagok az elején nem nyűgözte le az új technika, azt mondták, egy olyan ember mint Zsolnay Vilmos, aki nem is tanulta a fazekasság művészetét, az nem hozhat semmilyen újítást. Zsolnay Miklós ekkor leemelte az egyik porcelánt, majd földhöz vágta. Az összetört porcelán darabjait átnyújtotta a zsűritagoknak és annyit mondott: lehet bevizsgáltatni, szakértők bizonyítják új termékkel állt elő édesapám. A világkiállításon Zsolnayék elnyerték az aranyérmet, és Zsolnay Vilmost francia becsületrenddel tüntették ki.
Botrány lett a díszcsomagból
Zsolnay Vilmos halála után fia Miklós viszi tovább a gyárat. Miklós rengeteget utazott, volt Törökországban, Egyiptomban, ahol az ottani porcelánokat vizsgálta, illetve terveket készített, amelyeket elküldött leánytestvéreinek, hogy a porcelánokat hasonló mintákkal díszítsék. Később idősebb testvére Teréz az adminisztrációs feladatokat látta el, illetve megírta a Zsolnay család történetét, míg Júlia festőművész lett. Miklósról az a feljegyzés maradt, hogy bohém természet volt A későbbi feleségét, Bónis Malvin sztárszínésznőt, az egyik szenteste mutatta be a családnak. A nőt egy díszdobozba csomagolta, majd a karácsonyfa alá helyezte. Az est fénypontjának gondolta, hogy a csomagból kiugrik a párja, ám meglepetésből botrány lett, ugyanis a család nem nézte jószemmel Bónis Malvin munkáját, illetve azt, hogy a nő korábbi házasságából gyermeke született.