arckép

2021.05.27. 11:30

Ahol együtt van minden, ami Zsolnay porcelán, meg ami mögötte van

Tóth Eszter az új muzeológusa a Zsolnay Múzeumnak, aki egyedüli művészettörténész a Janus Pannonius Múzeumban. A fiatal szakember közönségbarát újdonságokat tervez a népszerű intézményben.

Mészáros B. Endre

– Hogy került Pécsre?

– Több szál vezetett ide. A férjem idevalósi, és a három éve született kislányunknak nyugalmas helyet kerestünk. Másrészt itt doktorálok és a testvérem is Villány mellett él. Továbbá erasmusosként beleszerettem az olasz életérzésbe, és sok minden visszaköszön ebből Pécsett.

– Miként jött a Zsolnay Múzeum?

– Bencsik István szobrászművész hagyatékát, életművét kutattam, amit a PTE Művészeti Karon rendszereztem, digitalizáltam. Majd jelentkeztem a Janus Pannonius Múzeumba. A Zsolnay Múzeum akkor maradt muzeológus nélkül, így tavaly júliustól az iparművészeti anyag felelőse vagyok, s ennek része a Zsolnay-gyűjtemény is.

– Hogy értékel a bennfentes: miben más a Zsolnay Múzeum, mint a Gyugyi-gyűjtemény?

– Mindenekelőtt abban, hogy nálunk nem egy magángyűjtő, hanem a Zsolnay család gyűjteménye látható. Kezdettől fogva tudatos ez a válogatás, minden korszaknak a jellegzetes műveiből, kronológiai és művészettörténeti rendben. Továbbá kísérleti darabok, mintaértékű művek, amelyek soha nem kerültek kereskedelmi forgalomba. Valamint neves európai, távol-keleti, perzsa, török kerámiák, fali csempék, népi mintázatok, melyek hatással voltak a Zsolnay elemek kialakulására és vázolják a kor szakmai színvonalát. Emellett olyan akvarellek, melyeket mintalapként Zsolnay Júlia és Teréz saját kezűleg festett. Másrészt itt a kerámián túl a teljes szakmai dokumentáció és gazdag fotóanyag elérhető, szóval minden, ami Zsolnay, meg az is, ami mögötte rejlik.

– Az új vezető milyen újdonságokat tervez?

– Nagyobb életet szeretnék a múzeumban. Van egy kamara-kiállítóterünk, ott tervezek évente két kiegészítő kiállítást, és elsőként idén Martyn Ferenc porcelánműveit fogjuk bemutatni. A második tárlat pedig a XIX. századi japán kerámiák és a Zsolnay munkák kapcsolatát tárja fel. Alkalmasak ezek a bemutatók arra is, hogy idővel a közönség megismerje a raktáron lévő különlegességeinket is.

– Van otthon Zsolnay porcelánja?

– Inkább a kortárs képzőművészet jellemző az otthonunkban. Ami pedig a kikapcsolódást illeti, szabadidőnket elsősorban a kislányunkkal töltjük: rengeteget sétálunk a Mecsekben.

 

A nyelvek tudományából doktorált

Tóth Eszter 1986-ban született Budapesten. A Baár–Madas Református Gimnáziumban érettségizett, az ELTE-n művészettörténet-kulturális antropológia szakon diplomázott 2013-ban. Perugiában volt Erasmus-ösztöndíjas, végzős PhD-hallgató, abszolvált a PTE Nyelvtudományi Doktori Iskolán. Dolgozott a Nessim Kortárs Fotóművészeti Galériában, a veszprémi

Művészetek Házában, a Tárt Kapu Galériát pedig újraélesztette. A Zsolnay Múzeumnak 2020 júliusa óta művészettörténésze. Férje, Knyihár Bence festőművész, Borbála Róza lányuk 3 éves.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában