2024.11.10. 20:00
Az interaktivitás és a fiatalok felé is nyit a Siklósi Vár az új vezetővel
November elejétől új várkapitány vezeti a siklósi történelmi emlékhelyet. Régert András, a Siklósi Várszínház Nonprofit Közhasznú Kft. új ügyvezetője Siklóson született, jelenleg is itt él, sőt mi több, immár 13 éve a várban dolgozik.
Szeptemberben hirdetett pályázatot Siklós Város Önkormányzatának képviselő-testülete a Siklósi Várszínház Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetői pozíciójának betöltésére. További két évre bizalmat szavaztak Régert Andrásnak, vele beszélgettünk.
– Egy vár vezetése igen komplex és szerteágazó munka lehet.
– Sokan nem is gondolják, hogy mennyire nagy ez az épület. Hazánk ötödik legnagyobb vára, ha csak a belső várat nézzük, ami egy hektáron fekszik. Pinceszint, földszint, első és második emelet, és még van egy padlásterünk is. Ennek a látogatók nagyjából a 40 százalékát látják. Vannak olyan részek, amik a technikai működést segítik, raktárak, műhelyek, gépészeti terek és egyebek. Ahhoz, hogy egy ilyen épület működni tudjon, minden egyes kolléga szaktudására, eltökéltségre szükség van. A gazdasági igazgató, Szender János munkáját külön kiemelném, ő is közel 13 éve dolgozik a várban, és egy magamfajta humán beállítottságú ember számára nélkülözhetetlen egy gazdasági szemléletű vezető.
– Hogyan lett várkapitány?
– Júniusban érkezett Riegl Gábor polgármester és a város részéről a megtisztelő felkérés, hogy megbízott ügyvezetőként álljak a vár élére. Ennek eleget tenni egyszerre nagy öröm és egy hatalmas feladat volt. De kollégáim tapasztalatára és elhivatottságára hagyatkozva szinte minden elképzelésünket véghez vittük. A Siklósi Várfesztivál idén is nagyon sikeres volt, a három nap alatt közel 10 ezer vendéget fogadtunk. A térség egyik legnagyobb rendezvényévé nőtte ki magát, ami hagyományőrző programokat, történelmi korokban való barangolást, illetve könnyűzenei kikapcsolódást is tartogat a látogatóknak.
– Milyen további programok várhatóak a várban?
– November folyamán is tartunk programokat, ezek főként szakmai jellegűek, az adventi időszakban pedig kézműves vásárral készülünk, december 6-án a Mikulás is meg fog látogatni minket. A jövőben a legfőbb programunkra, a várfesztiválra fogjuk helyezni a hangsúlyt, de a saját ingyenes tárlatvezetéseink, a dzsámiba való séták is folytatódni fognak.
– Mik a tervei a következő időszakkal kapcsolatban?
– A közeljövőben a vár múzeumi részét szeretnénk fejleszteni. Mindig is az volt a koncepciónk, hogy mindenki találjon nálunk legalább egy olyan dolgot, ami megfogja. Van olyan, akit a kínzókamra és a várbörtön érdekel, mást a kápolna épített szépsége varázsol el. Nekünk a kisgyereknek is és a nagyszülőnek is maradandó élményt kell nyújtanunk. Az egyik kiemelt turisztikai látványosság vagyunk a térségben, ezáltal tartanunk kell a színvonalat. Az egyik legfontosabb, amit tehetünk az az, hogy a látnivalókat fejlesztjük, erre több ötletünk van, az interaktív tárlatok felé tovább nyitunk.
A Siklósi Vár az első munkahelye
Régert András 1987-ben született Siklóson. Az általános iskolát és a gimnáziumot itt végezte, Szegedre járt egyetemre. Földrajz- történelem tanár és történész végzettsége van. Az egyetem elvégzése után jött vissza Siklósra, 2011 szeptembertől dolgozik a Siklósi Várban. Így tehát az első hivatalos munkája (diákmunkát nem számítva) az emlékhely. Azóta is, immár 13 éve itt dolgozik. Feleségét is a vár falai közt ismerte meg.
– Friss belépőként teremőrként kezdtem, de mivel megvolt a végzettségem, pár hónap múlva tárlatvezető lettem. Több kiállítás építésében is részt vettem, az utolsó években már az üzemeltetés, karbantartás, tehát a vár működtetése volt az egyik fő feladatom. Ezen kívül a programok szervezésében is részt vállaltam – foglalta össze korábbi feladatait.
A 2024-es Siklósi Várfesztiválra közel 10 ezer látogató érkezett