2 órája
Tízezer forint lehet a belépő a pécsi akvaparkba?
Valójában kinek épülhet fel a pécsi akvapark? Luxusturistáknak, vagy a pécsieknek? Mennyi lesz a jegy? Ezek a fő kérdései a nem létező élményfürdőnek, amelyre amúgy egy fillér nem áll rendelkezésre.
A tanulmányokon, látványterveken, papíron létező pécsi aquapark (magyarosan: akvapark, ahogyan az akváriumot is írjuk) lufiját tovább fújják, miután a keddi közmeghallgatáson is kiderült, hogy semmilyen forrás nem áll rendelkezésre a most közel 70-80 milliárdra becsült projektre. Sőt, ha lenne is rá pénz, akkor is legalább négy év kellene arra, hogy elkészüljön a létesítmény – erre azonban nagyon minimális az esély. A 80 milliárd amúgy a versenyuszoda, a 200 szobás hotel és az élményfürdő bekerülési költsége, a hozzá még esetlegesen kapcsolódó kalandpark, vagy a multifunkcionális csarnok ebbe költségkeretbe bele sem férte. Ez utóbbit a megvalósíthatósági tanulmány alapján elvetették, a kalandpark viszont elvileg kellene a fenntartható működtetéshez. Az, hogy évek múlva, mire egyáltalán belekezdhetnek a projektbe, mennyi pénzt emésztene fel, az kérdés.
Az előző baloldali városvezetés pedig ragaszkodott ahhoz is, hogy egy 200 szobás szállodát is építsenek – szintén a tanulmányra hivatkozva –, mert szerintük azzal lehet fenntartható a komplexum. Csakhogy itt merül fel egy másik kérdés is: valóban a pécsieknek épülne így már a létesítmény?
Mennyi lesz a jegy?
Egy pécsi egyetemista a közmeghallgatáson ezt ki is kérte magának, mondván nem elfogadható, hogy nem a városlakók pénztárcájához igazítsák a belépőket. A fiatalember utalt a Péterffy Attila pécsi polgármesterrel egy közgyűlési csoportot alkotó momentumos Sajgó György szavaira, aki egy korábbi közgyűlésen arról beszélt, hogy Harkányban is hatezer forint a belépő. Sajgó feltette a kérdés, hogy "mindennap a pécsiek 6-8-10 ezer forintot ki fognak fizetni?" Azzal érvelt, hogy ahhoz, hogy fenntartható legyen, a turistákra is szükség van, "a pécsi nagy átlag nem tudja ezt megfizetni".
– Miért a turistáknak fejlesztjük a várost, miért nem a pécsieknek? – kérdezte a fiatalember, aki azt javasolta, hogy megfizethető nagystrandot kellene kialakítani Pécsen egy megfizethetetlen nagyberuházás helyett.
Péterffy Attila pécsi polgármester erre azt mondta, hogy Sajgó György más, nem fenntartható strandok díjaival akart példákat megemlíteni, de a polgármesternek nem célja az, hogy a pécsiek számára nem megfizethető akvaparkot hozzanak létre.
A turistákat nem felejtjük el, nem akarjuk kizárni őket
– tette hozzá.
Honnan lesz melegvíz? Ki tudja...
Egyelőre egyébként azt sem lehet tudni, hogy honnan lesz és milyen mennyiségű melegvíz: egyelőre Nagykozár alól és a Bólyi-medencéből lehetne talán termálvizet hozni, de a tervezők feladata lesz, hogy erre a kérdésre választ találjanak. Egyébként pedig koncepció terv után lesz még egy megvalósíthatósági tanulmány is.
Konkurenciát teremtenek
Marsalkó Péter belvárosi képviselő (ÖPE) kritikaként megfogalmazta, hogy egy új szálloda konkurenciát teremt a meglévő szállásadóknak, és szeronte egy sokkal élhetőbb létesítményt kellene létrehozni.
Nem lesz belőle semmi évekig még
A pécsi civil életben is tevékeny, egyetemi adjunktus Pánovics Attila is felszólalt. Szerinte nagyon sok a feltételes mód ebben az ügyben:
Ha lesz megfelelő hőfokú és mennyiségű víz, ha lesz rá támogatás, ha a feltételes közbeszerzés sikeres lesz, és így tovább. Jövőre lesz a tizedik éve annak, hogy ez a folyamat elkezdődött, de nyakamat rá, hogy öt év múlva sem lesz egy kapavágás sem. A pécsiek nem biztos, hogy akvaparkot szeretnének, ők fürdeni és sportolni szeretnének belátható időn belül. Át kellene gondolni az egészet, főleg ha ennyire kétséges a beruházás megvalósítása.