2 órája
Ne legyünk kukák, használjuk a barna kukát!
Pécsen is elérhető, mégis kevesen használják. Mutatjuk, hogy mire használható a barna kuka.
20200309 Békéscsaba Zöldhulladék gyűjtésére szolgáló edényeket, barna színű kukákat biztosít a szemétszállító cég ingyenesen Békés megye több településén. A békéscsabai osztás hétfőn kezdődött meg és szombatig tart a CsabaParkban. Fotó: Imre György IGY Békés Megyei Hírlap
Fotó: Imre György
A Biokom NKft. jóvoltából Baranyában is elérhető a barna kuka szolgáltatás, amelyet kéthetente pénteken ürítenek Pécsen. Az eddigi tapasztalatok alapvetően pozitívak, de sokan még azt sem tudják, hogy mit szabad beledobni a barna szemetesbe.
2018-ban született meg az az uniós döntés, aminek értelmében az uniós tagországoknak 2023. december 31-től kötelező elkezdenie szelektíven gyűjteni a háztartásokban keletkező biohulladékot.
A cél, hogy az összes hulladék 65 százalékát újrahasznosítsák az Európai Unióban. Jelenleg az EU-ban a szerves hulladéknak mindössze 16 százalékát gyűjtik és kezelik megfelelően, a fennmaradó, nagyobb rész lerakókba vagy égetőkbe kerül.
Mit képes elnyelni a barna kuka?
A konyhai zöld- és élelmiszerhulladék szelektív gyűjtését szolgáló barna kuka viszonylag sok oldalú, de fontos tudni, hogy mi kerülhet bele.
Minden biológiailag lebomló szerves hulladékot csomagolás nélkül be lehet dobni szemetesbe, ami a konyhában keletkezett:
- zöldségeket és gyümölcsöket
- kávézaccot
- tojáshéjat
- pékárukat
- főtt ételmaradékot
- tejtermékeket
- konzerveket
- húskészítményeket.
Mit ne dobj bele:
- csont
- papírzsebkendő
- cigicsikk
- különböző zsiradékok (olaj)
- műanyag
- fém és egyéb csomagolások
- kerti hulladék
- teafilter
Miért fontos a szelektív hulladékgyűjtés?
A biohulladék szelektív gyűjtése ráadásul azért is fontos, mert egy részét az erre szakosodott üzemekben komposztálják, majd szerves trágyaként használják fel a mezőgazdasági területeken. A hulladék másik továbbhasznosítási módja a biogázüzemekben való felhasználás, ahol villamos energiát és hőt állítanak elő.
Magyarországon a háztartási hulladék 30 százaléka konyhai szemét, aminek jelentős része a mai napig a kommunális hulladékban végzi. Ezek között pedig olyan szerves anyagok találhatóak, amik komposztálva kiválóan hasznosíthatók lennének trágyaként, vagy biogázüzemekben felhasználva villamosenergiát lehetne előállítani általuk.